Většina přírodních koupališť v Pardubickém kraji zůstává čistá

Invaze sinic se zatím nekoná a většina koupališť v Pardubickém kraji nabízí pro plavce ideální podmínky. Přesto už se najdou místa, kde by si lidé měli dávat pozor a počítat třeba ještě se sprchou. Překvapivě dobře jsou na tom ale rybníky, kde už se vloni touto dobou vůbec koupat nesmělo.

Počasí vodě zatím pomáhá a je to znát třeba na Seči, kde jsou pořád ideální podmínky ke koupání. Podobně je na tom pastvinská přehrada, nádrž Březina na Svitavsku a v pořádku by měla být voda také v Konopáči u Heřmanova Městce nebo na Tyršově plovárně ve Vysokém Mýtě. Tam jsou ale výsledky rozborů starší, poslední kontrola byla na začátku července.

Kazí se písníky, Rosnička drží

Zlobit ale začínají oblíbené písníky u Pardubic a Hradce Králové. Hygienici je naposledy kontrolovali na začátku měsíce a voda byla v pořádku. Teď tam ale testy provedl také nezávislý ekolog Jiří Klicpera a výsledky nejsou dobré. Platí to podle něj hlavně pro Mělice. Kvůli velkému množství sinic nedoporučuje koupání na dětské pláži. Lépe jsou na tom písníky Stéblová a Lohenice, kde lidem žádné alergické reakce nehrozí.

Překvapivě dobře si vede svitavská Rosnička. Po posledních testech si dokonce ještě polepšila a vrátila se na jedničku, tedy ideální stav. Hygienici tam zaznamenali velmi dobrou průhlednost vody, skoro dva a půl metru. Připomeňme, že vloni tam platil zákaz koupání už v polovině června. Po velkých problémech ale svitavská radnice zaplatila několik opatření podporujících čištění vody a Rosnička je na tom mimořádně dobře.

Spustit audio

Související