Vokalisté z Fragile kouzlí hlasem

8. leden 2014
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Slovenská hudební skupina Fragile během ostravského vystoupení na festivalu Souznění 2013

Skupina Fragile je už na Slovensku opravdový pojem, u nás jsme ji mohli vidět a slyšet na skvělém česko-slovenském turné s Richardem Müllerem. Na adventním festivalu Souznění 2013 v Ostravě nabídli Fragile skvělou lahůdku ve vánočním balení v podobě spirituálů, gospelů a známých hitů v atraktivní a capella úpravě.

V repertoáru Fragile jsou známé písně od Stinga, Stevie Wondera, Tiny Turner, Norah Jones, Billyho Joela nebo od skupiny Queen. Italské A cappella v doslovném překladu znamená jako v kapli. Ve středověku bylo totiž zakázáno používat v kostele hudební nástroje. Fragile pak znamená křehký a výstižně tak charakterizuje komorní a cappella zpěv - stačí velmi málo a hudební pyramida z křišťálových pohárů se může sesypat. Sebemenší rytmická nebo intonační nedokonalost působí jako vada na kráse, jako škrábanec na čirém skle.

Skupina Fagile však zvládá tento náročný styl i široké žánrové zaměření mistrovsky. I když se v jejich repertoáru najdou skladby velikánů, jakými jsou Bach či Chopin, jejich největší předností jsou tituly současné populární hudby, které s velkou hravostí a kreativitou přetvářejí do posluchačsky příjemných, nevtíravých poloh.

Ostravské vystoupení Fragile ve všech ohledech souznělo s dramaturgií ojedinělého vánočního festivalu u nás. I přes neúčast náhle onemocnělého Vila Csontose aplaudovali diváci vokálním výkonům Soni Norisové, Jany Golisové, Svetlany Rymarenko, Petera Vacha, Jozefa Hečka a samozřejmě kapelníka Branislava Kostky, který svým milým průvodním slovem okořenil galavečer jemným humorem.

Slovenská hudební skupina Fragile během ostravského vystoupení na festivalu Souznění 2013

Koho by napadlo uvést světoznámý vánoční traditional Jingle Bells slovy: „Čo by sme Vám také zazpievali. Keď sa povie vianočna pieseň, ktorú všeci dobře poznajú, na Slovensku sa prekladá ako zemědělnice... by sa dalo preložiť ako: rol, rol, rolničky!“

autoři: ČRo Ostrava , Zdeněk Tofel
Spustit audio