Vybírejte okna s rozmyslem. Moderní skla vás ochrání před sluncem i hlukem

3. říjen 2024

Největší audioportál na českém internetu

Stavba domu | Foto: Shutterstock

Existují i skla, která umí propustit více světla do místnosti. Poslechněte si

Co požadujete od nového domu? Podle odborníka na výrobu skla Michala Širokého lidé upřednostňují domy nebo byty v příjemné lokalitě za dobrou cenu. Pokud se ale nastěhují, zjišťují další nedostatky.

Obyvatele často obtěžuje hluk zvenku, málo světla, a příliš mnoho peněz za energie. Přitom tohle je řešitelné výběrem správného skla do oken.

Od oken pradědů k oknům vnuků

Naši pradědové potřebovali z oken koukat, to byla funkce skleněných tabulek. Potom začala vznikat kvalitnější skla, která bránila úniku tepla. Dnes už existují nejen protihluková okna, ale také protisluneční. „Hluk je největší problém, se kterým se na nás obracejí lidé, kteří už bydlí v novém bytě,“ říká Michal Široký.

Otevřené okno (ilustrační foto)

Podle Širokého lidi nenapadne, že by jim mohl tolik vadit hluk z ulice. Přitom je dnes možné vybrat si to správné protihlukové sklo, kterým se dá rušná ulice pod okny bytu vyřešit. Proto je potřeba si ujasnit, co od nového domu nebo bytu potřebujete. Protihlukové okno má jinou skladbu skla. Používá se například lepené sklo a mezi se vkládá fólie.

Izolační sklo místo žaluzií?

Další věcí je účet za energie. Ochrana před velkým únikem tepla, tzv. ÚČKO, řeší dnes už většina skel. „Na jižní nebo jihozápadní stranu je možné dát místo žaluzií protisluneční sklo. Hlavně ženy tuto možnost vítají, protože je nebaví stále stahovat a vytahovat žaluzie,“ přidává další zkušenosti z praxe Michal Široký.

Řešením může být právě protisluneční sklo. Dříve byla tato okna tmavě zabarvená. Dnes je laik od běžných oken nerozezná. Bronzové a podobně zabarvené odstíny protislunečních oken už nejsou podmínkou.

Existují i skla, která umí propustit více světla do místnosti. Více si poslechněte v záznamu pořadu.

  • Krmítko
    Krmítko

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.