Vyrobte si oxymel z mladých pampelišek. Pročistí játra a dodá novou energii
Oxymel je recept na prastarý nápoj z bylin, octa a medu. Podle bylinkářky Radky Svatošové je ideální připravit si tento očistný nápoj právě teď, brzy na jaře. Ze země raší mladé lístky prvních bylin. Ideální pro přípravu oxymelu je pampeliška nebo bršlice.
Pampeliška je bylinka, která podpoří a pročistí žlučník, játra, má vliv na dobrou imunitu. Právě teď, v březnu a dubnu, je ideální sbírat mladé lístky, které pučí ze země. Ale pozor, rostlinku vydolujte i s kořenem, abyste se neochudili o to nejzdravější.
Bylinky, ocet a med po třetinách
Vydolujte celou mladou rostlinu pampelišky, kořeny omyjte a zpracujte do oxymelu. Je to lepší způsob, než pojídat syrovou hořkou pampelišku. Jak na to?
„Vezmu celou rostlinu, omyju, nasekám keramickým nožem a naskládám do zavařovací sklenice. Měli bychom zaplnit bylinou jednu třetinu sklenice. Další třetinu tvoří nepasterizovaný přírodní ocet, například jablečný. Poslední třetinu vyplníte medem. Promícháte, přiklopíte víčkem, ale nedotahujte ho. Oxymel bude mírně kvasit. Poté dejte na temnější a chladnější místo a nechte dva až tři týdny. Potom sceďte přes jemný cedníček a uchovejte v lednici,“ radí bylinkářka Svatošová.
Oxymel se užívá po lžících nebo ho můžete zředit vodou jako sirup. Je to velmi chutný nápoj, ve kterém se propojuje sladká, kyselá a hořká chuť. Výhodou je, že oxymel – na rozdíl od tinktury – neobsahuje alkohol.
Radka Svatošová vytvořila jarní omlazující proces, který nazvala 3 K. Co to znamená? Poslechněte si více v záznamu pořadu.
Související
-
Nemáte zahradu? Jedlé byliny a květy najdete i uprostřed města!
Přímo v centru Pardubic najdete zelená místa, která nabízejí bohatý výběr zelených bylin vhodných do velikonočních pokrmů.
-
Sluncovka, měsíček, lichořeřišnice. Prozáří zahradu a posílí zdraví
Sluncovka kalifornská, měsíček lékařský a lichořeřišnice větší mají mnoho společného. Jsou to jednoletky a vynikají svou krásou a barevností, která evokuje slunce.
-
Vycucněte si zdraví z pupenů. Poslouží větve ovocných stromů při předjarním prořezu
Právě v těchto dnech je vhodná doba pro gemmoterapii. Podle bylinkářky Radky Svatošové je to osvědčená metoda, kterou využívali pro lepší zdraví naši dávní předkové.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka