Vyšetřování prsu zdarma se zatím nekoná

25. září 2010

Vyšetřování prsů zdarma na mamografickém pracovišti na Masarykově náměstí v Pardubicích se zatím nekoná. Ministerstvo zdravotnictví totiž slíbenou vyhlášku k 1. červenci ještě nevydalo. Podrobnosti o centru, které se přihlásilo do celonárodního programu preventivního vyšetření žen od 45 let na rakovinu prsu, přináší Milada Velehradská.

Pardubické pracoviště muselo projít přísným výběrovým řízením. Českému rozhlasu to řekl vedoucí pardubického centra Karel Šťastný s tím, že i když byly vybráni, zatím však žádné oficiální vyjádření od ministerstva zdravotnictví v ruce nemají. Nemají tudíž ani smlouvu se zdravotními pojišťovnami, které budou ženám vyšetření proplácet. "Bez razítka ministerstva nám smlouvu nedají", zdůraznil Šťastný a dodal, že zatím je jisté jen to, že za vyšetření pro ženy nad 45 let, pojišťovny budou hradit 500 korun. Ale ani když začne vyhláška platit, nedočkají se ženy, které nemají akutní potíže, vyšetření hned druhý den. V Pardubicích se čekací doba pohybuje přes rok.

Mammograf Sophie
autor: VEL
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.