Vzduch bez koronaviru? Pardubičtí vědci vyvinuli unikátní filtr, je levnější a efektivnější než jiná řešení

27. leden 2022

Experti pardubické univerzity testují unikátní zařízení. Jde o několik metrů dlouhý vzduchový filtr ve tvaru rukávu, který dokáže omezit šíření koronaviru v budovách. V Pardubicích filtrační zařízení sami navrhli a sestrojili podle vlastních výpočtů. A pro experimentální fázi výzkumu záměrně využívají učebnu, do které chodí větší počet studentů.

Vzduchový filtr tu je v provozu už více než dva měsíce. Jde o velice tiché zařízení,“ popisuje vedoucí Centra materiálů a nanotechnologií pardubické univerzity Miroslav Vlček. Vzduchový filtr tvoří tkanina používaná při výrobě respirátorů. Ta ale sama o sobě není zas tak důležitá, klíčové know-how spočívá v rychlosti proudění vzduchu ve filtrech.

Průtok přes filtr jde takovou rychlostí, že se u nanočástic uplatňuje takzvaný Brownův pohyb,“ vysvětluje Miroslav Vlček. Rukávový filtr díky tomu dokáže zachytávat viry a snižovat jejich koncentraci v uzavřené místnosti – za deset minut provozu až o 50 procent. Riziko nákazy koronavirem se tak podle vědců významně snižuje.

Funkční, bezúdržbové řešení

Podle koordinátora výzkumného projektu Bořivoje Prokeše se tak studenti můžou při výuce cítit bezpečněji. „Máme to potvrzené měřeními, pokles koncentrace částic v ovzduší je vidět na křivkách,“ potvrzuje.

Rukávový filtr je podle vědců efektivní, prakticky bezúdržbový, má delší životnost a je prý třikrát levnější než dostupná komerční řešení. Vědci počítají s jeho využitím ve školách, čekárnách lékařů i v kancelářích.

autoři: Ondřej Wolf , als
Spustit audio

Související