Vzduch ve třídě přefiltruje třikrát za hodinu. Pardubičtí vědci vyvinuli zařízení na zachycování virů

11. leden 2022 12:36

Vědci z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice vymysleli nový systém filtrace vzduchu, který účinně brání přenosu onemocnění covid-19 v interiéru. Zařízení, které významně snižuje koncentraci ultrajemných aerosolových částic, pardubičtí vědci testují přímo na univerzitě.

Prototyp za zhruba 30 tisíc korun zatím na zkoušku filtruje vzduch v jedné z učeben Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. Filtrační systém využívá princip pomalého proudění vzduchu přes filtrační tkaninu, díky kterému je možné zachytit s vysokou účinností aerosolové částice už od velikosti desítek nanometrů. Je tedy vhodný a účinný pro všechny známé viry, včetně koronaviru, bakterie a tuhé aerosolové částice. Celé zařízení připomíná obří rukáv.

Množství viru za hodinu klesne o 90 %

Čtěte také

„Soustředili jsme se na množství vyčištěného vzduchu za jednotku času, ne pouze na účinnost filtru. Proto jsme mohli navrhnout filtrační zařízení, které je účinné, tiché a rovnoměrně rozvádí filtrovaný vzduch v místnosti,“ říká Max Fraenkl, z Centra materiálů a nanotechnologií Univerzity Pardubice.

Veškerý vzduch v učebně dokáže zařízení přefiltrovat třikrát za hodinu. „Od chvíle, kdy z učebny odejde nakažený člověk, se při využití našeho zařízení množství koronavirových částic už za deset minut sníží zhruba na polovinu a po hodině bude v pouhých jednotkách procent,“ dodal Max Fraenkl.

Speciální filtr z Univerzity Pardubice přefiltruje vzduch v učebně třikrát za hodinu, dokáže zachytit i viry

Filtrační novinka představuje podle vědců nejen efektivní, ale i levné řešení. Z pohledu spotřeby elektrické energie i náročnosti instalace. Zhotovení vlastního filtru nebo jeho výměna jsou jednoduché s minimálními náklady. Zařízení, jehož pořizovací náklady jsou až třikrát nižší než komerčně dostupná řešení, může dlouhodobě fungovat prakticky bez kontroly. „Filtrační systém by se mohl uplatnit ideálně ve školních třídách, v čekárnách u lékaře nebo v kancelářích,“ uvedl vedoucí Centra materiálů a nanotechnologií Miroslav Vlček.

autor: pta | zdroj: Univerzita Pardubice
Spustit audio

Související