Vzduch ve třídě přefiltruje třikrát za hodinu. Pardubičtí vědci vyvinuli zařízení na zachycování virů
Vědci z Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice vymysleli nový systém filtrace vzduchu, který účinně brání přenosu onemocnění covid-19 v interiéru. Zařízení, které významně snižuje koncentraci ultrajemných aerosolových částic, pardubičtí vědci testují přímo na univerzitě.
Prototyp za zhruba 30 tisíc korun zatím na zkoušku filtruje vzduch v jedné z učeben Fakulty elektrotechniky a informatiky Univerzity Pardubice. Filtrační systém využívá princip pomalého proudění vzduchu přes filtrační tkaninu, díky kterému je možné zachytit s vysokou účinností aerosolové částice už od velikosti desítek nanometrů. Je tedy vhodný a účinný pro všechny známé viry, včetně koronaviru, bakterie a tuhé aerosolové částice. Celé zařízení připomíná obří rukáv.
Množství viru za hodinu klesne o 90 %
Čtěte také
„Soustředili jsme se na množství vyčištěného vzduchu za jednotku času, ne pouze na účinnost filtru. Proto jsme mohli navrhnout filtrační zařízení, které je účinné, tiché a rovnoměrně rozvádí filtrovaný vzduch v místnosti,“ říká Max Fraenkl, z Centra materiálů a nanotechnologií Univerzity Pardubice.
Veškerý vzduch v učebně dokáže zařízení přefiltrovat třikrát za hodinu. „Od chvíle, kdy z učebny odejde nakažený člověk, se při využití našeho zařízení množství koronavirových částic už za deset minut sníží zhruba na polovinu a po hodině bude v pouhých jednotkách procent,“ dodal Max Fraenkl.
Filtrační novinka představuje podle vědců nejen efektivní, ale i levné řešení. Z pohledu spotřeby elektrické energie i náročnosti instalace. Zhotovení vlastního filtru nebo jeho výměna jsou jednoduché s minimálními náklady. Zařízení, jehož pořizovací náklady jsou až třikrát nižší než komerčně dostupná řešení, může dlouhodobě fungovat prakticky bez kontroly. „Filtrační systém by se mohl uplatnit ideálně ve školních třídách, v čekárnách u lékaře nebo v kancelářích,“ uvedl vedoucí Centra materiálů a nanotechnologií Miroslav Vlček.
Související
-
CoroVent míří do nemocnic. Náhradní plíce pro horší časy pocházejí z Chrudimska
Hned na začátku pandemie koronaviru chtěla skupina českých vědců a podnikatelů pomáhat. Zkonstruovali nouzový přístroj pro plicní ventilaci.
-
Univerzita Pardubice získala patent na detekci rakoviny slinivky. Test odhalí nemoc v počáteční fázi
Univerzita Pardubice získala patent na detekování rakoviny slinivky. Tým prof. Holčapka našel způsob, jak zjistit nemoc v počáteční fázi, napsala škola v tiskové zprávě.
-
Mor, neštovice a španělská chřipka – pandemie, ze kterých se můžeme poučit
Morová rána, která udeřila v roce 1380, byla pro obyvatele českých zemí úplně nejhorší. Postupně se přišlo na to, že nemocné je potřeba izolovat od zdravých.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Černochová chce od července zvýšit vojákům výplaty o několik tisíc. Metnar kritizuje načasování
-
Havlíček: Tlačme, až obchodně vydírejme KHNP, jsou to naše peníze. ‚Jak na tureckém trhu,‘ reaguje Vlček
-
Hokejisté Komety Brno zvítězili na ledě Karlových Varů 1:0, po šesti letech postoupili do semifinále
-
Ferrari v reakci na Trumpova cla zdraží své vozy v USA. Cena některých modelů vzroste i milion korun