Začal nucený výlov Sopřečského rybníka. Kvůli herpes viru rybáři utratí 90 tun ryb

1. září 2020 14:45

Kapři ze Sopřečského rybníka na Pardubicku se už na stůl nedostanou. Rybáři je musí nechat utratit, protože se tam objevila nákaza herpes virem. S infekcí byly problémy v Pardubickém kraji i vloni, po roce se zase vrátila. Jen v Sopřeči to bude znamenat likvidaci desítek tun ryb.

Stejně budou muset rybíři postupovat u rybníků Újezdský a Bohumilečský u Sezemic na Pardubicku, kde je nákaza také. „Máme zhruba polovinu obsádky slovenou. Výlov skončíme nejspíš ve čtvrtek. Je to velký rybník, má 90 hektarů,“ uvedl majitel společnosti Rybniční hospodářství Adolf Vondrka.

Bohumilečský rybník pak rybáři vyloví kolem 20. září a Újezdský kolem 30. září. Rybníky firma právě vypouští. Chová v nich rybí násady, je v nich asi kolem 50 tun ryb, řekl Vondrka.

„Došetřovali jsme přesuny ryb, které souvisely se Sopřečským rybníkem, a zjistili další nákazu. Ryby tam musí být vylovené do 15. října," uvedl krajský veterinář Radek Axmann.

Vylovené ryby ze Sopřečského rybníka většinou nemají příznaky nemoci. Někdy se nemusí projevit měsíce i roky. „Některé kusy mají na žábrách lehce bělavý povlak, nebo náznaky, že prodělaly nekrózu žaber a zhojila se jim,“ řekl Vondrka.

Podle Vondrky bude veterinární správa v roce 2022 přehodnocovat nebezpečné rybí nákazy a je dost možné, že z nich herpes virus, který napadá kapry a koi kapry, vyřadí. „Na rybnících obvykle uhyne deset až 20 procent obsádky. Bylo by pak ponecháno na rybářích, aby si s nákazou poradili sami. Ale samozřejmě za případné ztráty už nás nebude stát kompenzovat,“ řekl Vondrka.

Vysoce nakažlivý herpes

„Herpes virus byl u ryb indentifikován a popsán zhruba před 15 let, v rybí populaci existuje patrně déle,“ vysvětlil krajský veterinář Axmann. Herpes virus je vysoce nakažlivý. Nákaza se mechanicky může přenést například z vodních ptáků nebo rybářského náčiní. Patogeny se do Sopřečského rybníka mohly dostat při povodních.

Tři rybníky na Pardubicku po výlovu ještě čeká dezinfekce vápnem, minimálně šest týdnů pak musí zůstat ladem. Vylovené ryby se po roztřídění dávají do speciálních kontejnerů, v kterých je voda bez kyslíku. Následně uhynou. Mrtvé ryby pak likvidují kafilérie.

Herpes virus není přenosný na člověka, a podle veterinárního zákona mohou rybáři ryby bez příznaků prodat zákazníkovi nebo rybí zpracovně. Většinou to ale nedělají. „Taková zpracovna je v České republice jenom jedna. Je v Klatovech, což je daleko," dodal Vondrka.

autoři: Josef Kopecký , pta | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související