Začalo to nákupem pěti německých vajíček. Teď chovatel slepic udává směr
Jiří Herynek je zakladatelem Klubu chovatelů bantamek. Bantamka je drobná, okrasná slepice, původní zakrslé plemeno. Váží do půl kilogramu, vajíčka jsou také menší.
„Chovám ve voliérách sedm barevných variant, zlatokrkou, krahujcovou, bílou, divokou, černou, modrou a červeně sedlatou,“ chlubí se pardubický chovatel, který nedávno získal během uznávacího řízení dva plemenné chovy a tři chovy rozmnožovací, což svědčí o kvalitě jeho práce.
Jiří Herynek s chovem slepic začal už jako kluk. Přivedl ho k tomu otec. A proč zrovna bantamky? „Bantamky nebyly před revolucí moc známé a já jsem měl možnost jezdit do Německa na výstavy a podařilo se mi sehnat pět vajíček bantamky černé. Vylíhli se nám dva kohouti a tři slepice. A tak vznikl základ celého chovu," líčí devětatřicetiletý Jiří Herynek a s úsměvem přiznává, že rodina jeho koníček akceptuje s tím, že je aspoň doma a nechodí do hospody.
Chléb a pšenice nestačí
Aby se v únoru začala líhnout první kuřata, je třeba už kolem Vánoc přidávat do krmiva směs pro nosnice, tvaroh a kvasnice.
„Mým cílem je, aby se plemeno posunulo, aby na výstavách bylo více bantamek a více barev. Proto jsem založil Klub chovatelů bantamek, který je velmi akční. V klubu více spolupracujeme, chovný materiál si vyměňujeme,“ vysvětluje chovatel.
První kuřátka se líhnou v únoru
Líheň kuřat má Jiří Herynek ve sklepě. Do prosklené líhně umístil 125 vajíček, ze kterých se postupně líhnou kuřata. „Doufám, že bude aspoň sto kuřat. Když se vylíhnou, vydrží v líhni jeden, maximálně dva dny. Pak musí dostat vodu a přemístím je do tzv. odchovny. Tam mám teplotu 38 stupňů Celsia. Jak kuřata získávají sílu, teplotu snižuju,“ popisuje Herynek a pokračuje:
„Líheň se vyplatí koupit kvalitní, tedy dražší. Zkoušel jsem rumunské, čínské, ale pak jsme se shodli, že to je vhodné leda tak na předpěstovávání rajčat nebo paprik. V rozích se neudrží správná teplota a vajíčka se nevyvíjí správně," uzavírá chovatel Jiří Herynek.
Kvalitní líheň pro sto a více kuřat stojí podle Herynka od osmi do deseti tisíc. Menší se dají pořídit do pěti tisíc.
Související
-
Chcete kvalitní nosnice? Pořiďte si vlašku nebo leghornku, doporučuje chovatel
Pokud si ale chcete pořídit slepice, které budou dobře a dlouho snášet vejce, pořiďte si vlašku. To je plemeno, které určitě znáte z vesnického dvorku u babičky.
-
Mák na každou zahradu! V listopadu je ideální čas k setí
Modrý i bílý mák pěstovali naši předkové běžně. I dnes je Česká republika velmocí v pěstování máku. Ale z našich zahrad zmizel. Přitom jeho pěstování je velmi jednoduché.
-
Králík Teddy nakopává mladé chovatele
Pryč jsou doby, kdy mladí chovatelé na vesnicích chovali hejna holubů, slepic nebo stáda ovcí. Mladé to dnes tolik netáhne.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka


Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.