Žádní troškaři. Galerie v Automatických mlýnech zahájí sedm výstav najednou

30. říjen 2024

Když už, tak už. Gočárova galerie a Galerie města Pardubic (GAMPA) rozjedou první listopadovou sobotu pěknou řádku expozic.

„Začne dohromady 7 výstav, což je poměrně mimořádný počin a taky organizačně velmi náročný. Odpolední program startuje v 15 hodin. Galerie GAMPA bude mít otevřenou výtvarnou dílnu pro děti a rodiče, my zahájíme výstavy v Domě U Jonáše. Veškeré dění bude pokračovat až do večera. Všechny výstavy mají vernisáž a potrvají delší dobu. GAMPA zahájí výstavu Chyba není omyl a chystá i doprovodný program,“ popsala kurátorka Eliška Jedličková.

Drátěný Malich

Od 17 hodin můžete do Gočárovy galerie zajít na expozici Karla Malicha. „Ta představí tohoto rodáka z Holic, který by se letos dožil 100 let. Vytvořili jsme reprezentativní výstavu. Nejedná se o retrospektivu. Vytyčili jsme si období, která jsou pro něj zásadní. Velký zlom v jeho tvorbě přišel v roce 1970,“ řekla další kurátorka Aneta Kopecká.

Kurátorky Eliška Jedličková a Aneta Kopecká

„Zajímavým okamžikem pro budoucí dílo Karla Malicha byl průlet bouří, který autor zažil, když opouštěl Benátské bienále. Intenzivní moment ho inspiroval pro tvorbu odhmotněných, ve vzduchu plujících drátěných objektů. Začal se soustředit na díla, ve kterých by nejlépe vyjádřil obrovskou a neviditelnou energii, světlo, proudění vzduchu a vztahy, které přesahují naše běžné vidění,“ doplnila Jedličková.

Galerie získala drátěnou plastiku Já a ten, jehož potkávám. „Autor začal vnímat sám sebe jinou formou. Byl extrémně citlivý k energiím, prý cítil i krajinu kolem nás. Podle ní se celá výstava jmenuje. Plastika bude levitovat v prostoru.“

Obrazy muziky

Další výstava připomene pardubického rodáka a další kulaté výročí narození. „František Kyncl v roce 1968 emigroval do Německa. Začal se tam věnovat tvorbě ovlivněné zvukem. Sestrojil takový stroj, měl buben, plátno a dělal záznamy hudby. Právě ty tam budou k vidění anebo špejlové objekty,“ uvedla Jedličková.

Čtěte také

Za dalšími projekty stojí kurátor Filip Jakš, který chce do maximální míry využít galerijní prostory. „Patří nám část pozemků před Automatickými mlýny, proto projekt GG Zvenku. Návštěvník tam uvidí dílo Elišky Perglerové s názvem Ergot. V iluzivní podobě obilného klasu vyrůstá námel, který se takto jmenuje latinsky. Reaguje tak na díla Karla Malicha i na samotné místo. Jde o takový monumentální objekt, který lidé uvidí 24 hodin denně a 7 dní v týdnu, nezávisle na otevírací době galerie.“

V projektu GG Zevnitř se snaží do jednotlivých částí galerie umístit umělecké dílo podle toho, kam by zrovna mohlo pasovat. „Bude tam menší výstavka Jakuba Nepraše s názvem Ayahuasca. Tohle dílo vlastníme od roku 2019. Jde o pět metrů dlouhou videokoláž, která se věnuje lidské civilizaci. Je to nesmírně působivé.“

Nejenom mlýny

Gočárova galerie podle Kopecké v ten samý den v Domě U Jonáše zahájí cyklus výstav Rabbit Hole s autorkou Janou Bernartovou. Název: Vidím všude jen tekuté krystaly. Cítím fantomové vůně. „Bude to site-specific instalace zkoumající téma barvy a zhmotnění. No a protože pokračuje výstava fotografa Jiřího Tomana, tak jsme připravili fotografickou soutěž. Oslovili jsme veřejnost s tím, aby nafotila Pardubice. Teď nás čeká její vyhodnocení. Ukážeme tedy vítězné snímky.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související