Zákaz krmení nestačil. V Chrudimi začal odchyt přemnožených nutrií

31. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy V Chrudimi město zakázalo krmení nutrií

Chrudim znovu přitvrdila přístup k přemnoženým nutriím. Zvířata se usadila na několika místech ve městě kolem řeky a náhonů. Radnice se obává případných škod na majetku, které by mohly nutrie způsobit.

Nedávno sice začala platit vyhláška, která krmení zvířat zakazuje, ani to ale k regulaci stavu nestačí. Začal proto preventivní odlov zvířat, jak potvrdil starosta Chrudimi za ANO František Pilný. „Bude proveden odlov nutrií s místním mysliveckým sdružením, náklady jsou 1000 korun za nutrii.“

V pondělí bylo odchyceno pět zvířat a v dalším týdnu se bude s odchytem pokračovat. Cílem je počet nutrií minimalizovat, řekl ČTK místostarosta Aleš Nunvář (Piráti). Vloni na jaře průzkum objevil ve městě asi deset hlodavců, nyní jich je podle Nunváře už několik desítek.

Škody na majetku i přenos nemocí

S přemnoženými nutriemi bojovala v minulosti i Litomyšl. Ve městě jich žilo asi 50, ničily břeh řeky Loučné a okolní přírodu. Zvířata patrně unikla chovatelům nebo je tam někdo záměrně vypustil. V roce 2017 je radnice nechala pochytat.

Čtěte také

Nutrie je nepůvodní druh, chová se pro maso a kožešinu. V české přírodě nemá přirozeného predátora, proto se rychle množí. Samičky mají mláďata několikrát do roka, v jednom vrhu pět až šest potomků. Pokud se množí nekontrolovaně, mohou vytlačit domácích druhy volně žijících živočichů.

Nutrie si vyhrabávají nory s dlouhými chodbami, což narušuje stabilitu břehů a poškozuje kořeny břehových porostů. Rychleji se tak sesouvají břehy a hrozí pád stromů.

Hlodavci také šíří nemoci, které jsou člověku nebezpečné, salmonelu, tularemii a leptospirózu, známou jako krysí horečku. Po krmení nutrií často zůstává na březích mnoho zbytků potravy, kterou pojídají potkani, kvůli dostatku jídla se mohou přemnožit. Nutrie mají i cizopasníky.

autor: Josef Kopecký | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související