Zákaz zpěvu jako zavřená posilovna. Párkrát vynecháte a jste mimo

14. leden 2021

Umění tato doba moc nepřeje, koronavirová opatření ruší veřejná vystoupení. Co dělá zpěvák, když se nesmí zpívat? Talentovaný kontratenor Vojtěch Pelka má za sebou velmi netradiční rok.

„Nejste v tom aktivním režimu jako normálně. Člověk má občas tendenci trochu polevovat. To je jako když několikrát nepřijdete do posilovny. Je to poznat. Doma cvičím, zpívám, ale potřebuju setkání s jevištěm, s divákem,“ svěřuje se.

Vychovatel ze školky

V covidovém roce si mladý hudebník vyzkoušel taky práci s dětmi. „Byla to krásná zkušenost. Děti vám sice vezmou hodně energie, ale úplně tam zapomenete na problémy všedního dne a celkovou situaci. Jednou za čas je určitě fajn do takového prostředí utéct.“

Zahraniční vystoupení se většinou odsunula. „Měl jsem se podívat do Bayreuthu, krásné markraběcí opery, tedy jedné z posledních barokních oper vůbec. Všechno se posouvá na neurčito.“

Kontratenorista Vojtěch Pelka

Aby se kapénkami nešířila nákaza, zakázalo v loňském roce jedno z protiepidemických opatření zpěv. Vojtěch Pelka vrtěl hlavou: „Vůbec mi nedávalo smysl. Pořád mě irituje, když jedu třeba plným autobusem, vlakem, je tam zadýcháno a zároveň lidé nesmí do divadla, kde je obrovský prostor.“

Hodně vysoko

Kontratenor je nejvyšší mužský hlas, spíš už hlasová poloha žen. „Je to opravdu o cviku, těžké píli a dobré technice. Zpíváme árie a role někdejších kastrátů, kteří často působili v baroku a klasicismu. Před lety nás v republice bylo třeba jenom pět, ale teď už je nás tak kolem dvaceti.“

A proč kluk takhle začne zpívat? „Od šesti let jsem představoval takový chlapecký sopránek. Přivedla mě k tomu maminka, která je aktivní posluchačkou kontratenorů. Pak jsem šel na konzervatoř a teď jsem u paní profesorky Barbory Velehradské v Praze.“

I Vojtěch Pelka tak zažívá distanční výuku. „Zvuk přes Skype je jiný. Technika tóny zkreslí. Ke zpěvu jsou potřeba taky fyzické ukázky, které se samozřejmě takto těžko vysvětlují.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.