Zákaz zpěvu jako zavřená posilovna. Párkrát vynecháte a jste mimo
Umění tato doba moc nepřeje, koronavirová opatření ruší veřejná vystoupení. Co dělá zpěvák, když se nesmí zpívat? Talentovaný kontratenor Vojtěch Pelka má za sebou velmi netradiční rok.
„Nejste v tom aktivním režimu jako normálně. Člověk má občas tendenci trochu polevovat. To je jako když několikrát nepřijdete do posilovny. Je to poznat. Doma cvičím, zpívám, ale potřebuju setkání s jevištěm, s divákem,“ svěřuje se.
Vychovatel ze školky
V covidovém roce si mladý hudebník vyzkoušel taky práci s dětmi. „Byla to krásná zkušenost. Děti vám sice vezmou hodně energie, ale úplně tam zapomenete na problémy všedního dne a celkovou situaci. Jednou za čas je určitě fajn do takového prostředí utéct.“
Zahraniční vystoupení se většinou odsunula. „Měl jsem se podívat do Bayreuthu, krásné markraběcí opery, tedy jedné z posledních barokních oper vůbec. Všechno se posouvá na neurčito.“
Aby se kapénkami nešířila nákaza, zakázalo v loňském roce jedno z protiepidemických opatření zpěv. Vojtěch Pelka vrtěl hlavou: „Vůbec mi nedávalo smysl. Pořád mě irituje, když jedu třeba plným autobusem, vlakem, je tam zadýcháno a zároveň lidé nesmí do divadla, kde je obrovský prostor.“
Hodně vysoko
Kontratenor je nejvyšší mužský hlas, spíš už hlasová poloha žen. „Je to opravdu o cviku, těžké píli a dobré technice. Zpíváme árie a role někdejších kastrátů, kteří často působili v baroku a klasicismu. Před lety nás v republice bylo třeba jenom pět, ale teď už je nás tak kolem dvaceti.“
A proč kluk takhle začne zpívat? „Od šesti let jsem představoval takový chlapecký sopránek. Přivedla mě k tomu maminka, která je aktivní posluchačkou kontratenorů. Pak jsem šel na konzervatoř a teď jsem u paní profesorky Barbory Velehradské v Praze.“
I Vojtěch Pelka tak zažívá distanční výuku. „Zvuk přes Skype je jiný. Technika tóny zkreslí. Ke zpěvu jsou potřeba taky fyzické ukázky, které se samozřejmě takto těžko vysvětlují.“
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.