Zarudnutí z chladu v obličeji nemizí? Pozor, ať vám nevyroste bambule

18. leden 2022

Od broušení až k laserům a biologické léčbě dospělo současné kožní lékařství. Doktorka Iva Žampachová vede Homea Clinic v Pardubicích, což je jedno z center pro biologickou léčbu.

„Například léčba lupénky touto metodou je přímo fantastická. Už po měsíci ke mně do ordinace přichází úplně jiný člověk,“ konstatuje kožní lékařka a dodává, že velká revoluce přichází také v podobě stále se zdokonalujících laserů. Ty zabírají teď v zimě například na léčbu růžovky nebo akné.   

Není růžovka jako růžovka

Pohled na růžovku je pro houbaře velmi příjemný. Pro kožní lékaře už méně. Růžovka se totiž jmenuje kožní onemocnění, které je vázáno na cévy.

„Cévy se aktivují v chladu, to je běžné. Ale pokud časem zůstávají na obličeji trvale a způsobují zarudlý obličej, už to v pořádku není. V cévkách se začínají tvořit různé papulky a další útvary, které se vytvářejí i na nose, z nosu se pak stává nehezká bambule,“ popisuje nemoc lékařka Žampachová.

Čtěte také

V tomto případě je velmi důležitá prevence. Je třeba chránit pleť před negativními vnějšími jevy a hlavně využít velmi efektivní laserovou terapii. Teď v zimě je nejlepší doba na léčbu růžovky. Jak probíhá?

„Terapii při léčbě růžovky většinou rozdělujeme do tří speciálních sezení. Při prvním ošetříme cévky laserem po celé ploše. Za dva až tři týdny provádíme hydrataci, podáváme antioxidanty a  kyselinu hyaluronovou do míst, kde jsou cévky a zánětlivé změny. Cílem je kůži hydratovat, aby nebyla křehká. Při třetím sezení ošetříme cévky jiným druhem laseru, který řeší léčbu do hloubky. Dnes už existují lasery, které mají senzory, a upozorňují na to, do jaké hloubky můžeme zajít, aniž bychom cokoliv poškodili,“ vysvětluje MUDr. Iva Žampachová.

Růže není růžovka

Růže je zánětlivé, streptokokové onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje na nohách a je provázené vysokou teplotou. Vstupní branou bývá infekce v meziprstí na dolních končetinách, kde jsou trhlinky u mykotických onemocnění. Protože se jedná o bakteriální onemocnění, podávají se antibiotika, léčba je složitější proces.

Jakým způsobem chránit konečky prstů a ušní lalůčky před zimou? A k čemu je dobrý vitamin D? Poslechněte si audio pořadu.

Spustit audio

Související