Zastupitelé Pardubic schválili stavbu parkovacího domu u arény. Na střeše bude hřiště

30. květen 2023 06:22

Zastupitelé Pardubic schválili plán na výstavbu parkovacího domu v ulici U Stadionu v sousedství zimního i letního stadionu. Bude v něm 375 parkovacích míst, kterých je tam nedostatek.

Někteří opoziční zastupitelé ODS či Pirátů projekt kritizovali jako neekonomický, poukazovali také na to, že nemyslí na možnost parkování rezidentů bydlících v okolí. Podle důvodové zprávy bude v parkovacím domě 60 procent míst pro abonenty, jedno by se mělo pronajímat za 15 000 korun ročně a bude svázané s konkrétní registrační značkou vozidla. Zbylá místa by byla vyhrazena pro návštěvníky města.

Další auta v centru

Náměstek primátora Jan Hrabal (ANO) uvedl, že se v budoucnu bude vedení města místy pro rezidenty zabývat. Ozývaly se také hlasy, že se díky parkovacímu domu doprava ve středu města dál zvýší.

Čtěte také

Kritici poukazovali i na to, že většinový vlastník hokejového klubu HC Dynamo Pardubice Petr Dědek chce v budoucnu stavět multifunkční halu v jiné lokalitě, čímž by se ekonomika provozu parkovacího domu zhoršila. Během kulturních a sportovních akcích v aréně také fond zabere na 60 dnů v roce všechna místa v parkovacím domě.

Objekt chce stavět městská firma Rozvojový fond Pardubice, stát má do 340 milionů korun bez DPH. Společnost nemá na výstavbu dost peněz. Město proto do firmy letos a příští rok vloží po 50 milionech korun formou zvýšení základního kapitálu, společnost si také otevře úvěr s limitem až 190 milionů korun a maximální délkou splatnosti 15 let, za nějž budou Pardubice ručit.

Dalších asi 40 milionů korun fond očekává z prodeje dvou domů v Kostelní ulici, kde jsou byty. Výstavba by podle náměstka primátora Jakuba Rychteckého (Žijeme Pardubice/ČSSD) měla skončit počátkem roku 2025.

Hřiště na střeše

Kromě parkovacích míst bude v objektu také tělocvična a hřiště na střeše, část prostor bude sloužit jako sklady pro arénu, čímž se výstavba prodraží. Parkovací dům je však podmínkou pro fungování sousedního fotbalového stadionu, rozšíření prostor pro sport zase obsahuje závazek z akcionářské smlouvy HC Dynamo Pardubice.

autor: Honza Ptáček | zdroje: Český rozhlas , ČTK
Spustit audio

Související