Zbourat přístřešky a nahradit je květináči? Projektanti zastavili konzervaci pardubického podchodu

2. květen 2020 06:45

Pardubice odložily dílčí opravu podchodu u Zelené brány. Zavřený je kvůli havarijnímu stavu čtyři roky. Částečná konzervace by podchod ještě víc poničila, také nejsou u konce soudní spory s bývalým nájemcem.

„My jsme chtěli odstranit zrůdnost, která hyzdí centrum města. Chtěli jsme povrchovou rozbitou konstrukci nahradit květináči. Když jsme to začali připravovat, projektanti nám řekli, že bychom tím podchod odsoudili k zániku,“ řekl náměstek primátora Petr Kvaš (ODS).

Demolice horní konstrukce a utěsnění vchodů do podchodu by v něm zvýšilo vlhkost, která už je teď značná. Projektanti proto postup navrhovaný městem nedoporučili. Město dál zvažuje, co s podchodem dál, musí ale počkat, až skončí soudní spory.

Restaurace Kra Kra v pardubickém podchodu zavřela na začátku roku 2016

Město nechalo podchod kvůli špatnému stavu zavřít v březnu 2016, proto vypovědělo předčasně smlouvu Václavu Reindlovi, který tam provozoval restauraci Kra Kra. Podnikatel se od města od května 2016 domáhá náhrady škody téměř 7,7 milionu korun, která mu podle něj vznikla nuceným uzavřením podniku, soud zatím spor nerozhodl.

Kvaš uvedl, že po rozhodnutí soudu může město podle výše nákladů rozhodnout, zda podchod opraví. Nechá ho jen pro pěší, nebo tam zprovozní i nájemní prostory, možností je i pochod zasypat a zrušit, dodal.

Podchod ústí u Zelené brány, dominanty města, a u obchodního domu Grand. Nad podchodem vede frekventovaná silnice. Lidé ji přechází přes přechod řízený semaforem. Podchod byl v provozu od roku 1973. Ještě v 70. letech byly v podchodu vybudovány dva eskalátory, které tam po rekonstrukci v 90. letech už nejsou.

autor: pta | zdroj: ČTK
Spustit audio

Související