Zdravé dary v podobě bouřky, pampelišky a kuklíku. Jak s nimi naložit?
S příchodem jara se dá v přírodě najít spoustu darů. Konečně můžeme posílit imunitu čerstvými bylinkami. Znáte rozrazil rezekvítek? Možná budete tuhle bylinu s drobnými modrými kvítky znát spíš pod názvem bouřka. Lístky už vykukují a dají se konzumovat čerstvé, třeba v salátu. Ideální čas je teď také pro sběr kořenu pampelišky.
Vyrýpněte na zahradě kořen i s narašenými lístky a udělejte si odvar. Kořen i s lístky nejdřív omyjte, nakrájejte a potom ponořte do čisté studené vody. Po chvíli v této vodě povařte a popíjejte. Odvar má nahořklou chuť. Podporuje játra, žlučník a celkově pročistí organismus. V poslední době se podle bylinkářky Radky Svatošové zkoumají i jeho protirakovinné účinky.
Ideální čas pro sběr kořenů kuklíku
Kuklík městský je hojná bylinka, která se dá najít všude, i v městském prostředí. Roste pod keři, spíše na stinných místech. „Teď už začínají rašit nové lístky, později tuto bylinu ozdobí žluté květy. Ale to už nebude mít takovou sílu v kořenech. Proto je teď ten nejlepší čas pro sběr kořenů,“ říká bylinkářka Radka Svatošová.
Bylinky pro zdraví i jako skvělé hnojivo na kytky
Bylinkáři v květnu finišují se sběrem kopřivy, vlaštovičníku, břízy nebo smetanky lékařské. A další byliny na ně čekají. Například hloh, jitrocel, řebříček, přeslička a černý bez. Čaj z usušených květů černého bezu je výborný proti nachlazení. To je všeobecně známé.
Kuklík je bylina vhodná na detoxikaci, pomůže pročistit tělo od škodlivin. Dezinfikuje ústní dutinu, léčí afty a zánětlivé rány. Pomůže žvýkání čerstvého kořenu nebo si vyrobte tinkturu, podobně jako u pampelišky. Kořen kuklíku se používal už v dávných dobách a pěstoval se v klášterních zahradách. Voní totiž po hřebíčku, proto se používal místo tohoto drahého koření.
Kuklíkový nápoj lásky
Podpořte svou radost z příchodu jara speciálním kuklíkovým vínem. V dubnu je hřebíčkové aroma nejsilnější. Vykopejte mladé kořeny, nakrájejte je a vložte na dvě až tři hodiny do bílého vína. Kdo má rád výraznější chuť, nechá louhovat kořeny ve víně i dva až tři dny. Tento nápoj dodává mužům sílu, proto se mu říká nápoj lásky.
Z kuklíku se dá připravit také tinktura. Je to jednoduché. Potřebujete vodku, slivovici nebo jinou pálenku, stačí čtyřicetiprocentní. Kořeny kuklíku omyjte, nakrájejte na kousky a nechte několik týdnů macerovat v chladu a temnu. Potom přeceďte. Na jeden čtvrtlitr tinktury přidejte lžičku medu.
Související
-
Bylinky na nachlazení, pro muže i pro ženy
Lidé jimi léčili různé neduhy už od pradávna. I dnes jsou součástí velké spousty léků. Bylinky pomohou při chřipce a nachlazení, dokáží povzbudit či zlepšit náladu....
-
Bylinková poradna – od skořice až po dobromysl
Skořice, hřebíček nebo kardamom. To je koření, které vánočně provoní naši domácnost a zahřeje na těle i na duši. Jsou ale byliny, které si můžeme vlastnoručně vypěs...
-
Pozdrav z žabí tůně, osvěžující nápoj z bylinek do horkých...
Smoothie, to je dnes velká móda. Rozmixovaná zelenina a ovoce slaví úspěch. Receptů jsou stovky a obchodníci vydělávají na speciálních smoothie mixérech. František ...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.