Ze salátů udělají knížky. Pardubická Noc vědců bude ekologická

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03738648.jpeg

Šetrně k planetě. Takové téma si nese celorepubliková akce určená k popularizaci vědy. Třeba Univerzita Pardubice letos hlásí rekordní počet atrakcí.

„Noc vědců se odehraje poslední zářijový pátek v Technologickém areálu univerzity v pardubické části Doubravice. Tam je doma Dopravní fakulta Jana Pernera. Prezentovat bude šetrný beton, používat se budou různé simulátory dopravních prostředků. Uvidíte i otisky pneumatik anebo zkušební železniční okruh,“ říká za organizátory Iva Svobodová.

Odneste si kyselinu

Když budete mít s sebou pleťový krém anebo šampón, můžete si je vylepšit. Profesor Hrdina vám do nich přimíchá kyselinu hyaluronovou. Tak se z nich stanou pečující přípravky.

Lenka Čermáková a Iva Svobodová ve studiu

Na akci se podílí všech sedm fakult včetně litomyšlské Fakulty restaurování. „Jestli máte doma knihu, která se rozpadá, můžete si ji na místě se zástupci fakulty opravit. Není potřeba ji hned vyhazovat, čímž se hlásíme k hlavnímu tématu akce. Fakulta chemicko-technologická zase ukáže unikátní starodávnou linku na výrobu papíru. Obsluhuje ji 6 lidí. Ten provoz bude opravdová rarita,“ tvrdí Svobodová.

Představí se i různé typy třídících linek na odpad. Uvidíte sluneční laboratoř, pohon aut na vodík a podobně. Program fakult a partnerů univerzity doplní show Michaela Londesborougha na téma Zázrak života. V 17 a v 19 hodin ji návštěvníci uvidí pod širým nebem. Letos na ni tedy není potřeba rezervovat místa.

Čím přijet?

Organizátoři doporučují vzhledem k ekologickému nádechu dění, aby návštěvníci přišli pěšky, přijeli na kole anebo využili MHD. „Speciální autobusová linka pojede každou hodinu z vlakového nádraží, přes městskou část Polabiny a kolem univerzity do místa konání,“ přibližuje další organizátorka Lenka Čermáková.

Pardubická Noc vědců začíná 27. září 2019 v 16 hodin a končí ve 22 hodin. Program se dá zdarma stáhnout v mobilní aplikaci.

Spustit audio
autor: MAL

Odebírat podcast

Související