Zelená paráda na plochých střechách přitahuje nejen ekology

Na plochých střechách se využívají především sukulenty
Na plochých střechách se využívají především sukulenty

Základním úkolem izolace je, abychom co nejmíň protopili. Chceme snížit energetickou náročnost, a tím uspořit a zároveň šetřit přírodu. Podle specialisty na izolace Štěpána Láška se nejvíc používá kontaktní a provětrávané zateplení. Výborným izolantem na ploché střechy je zelený povrch z živých rostlin.

Většinou jsou střešní krytiny na rovných střechách z PVC nebo z asfaltových pásů. Hlavně v létě se dokážou tyto materiály tak rozpálit, že je pod střechou nesnesitelně. Proto je tak důležitá tepelná izolace. Novým trendem jsou zelené střechy, které toto účinně řeší.

Extenzivní zelené střechy

Jedná se o slabší vrstvu kobercové zeminy, předem definovaný zelený koberec, který chrání samotnou střešní krytinu před rozpálením. Používají se například rozchodníky, skalničky a další rostliny, které snesou sucho. Zalévání není podle Štěpána Láška nutné, pouze pokud je extrémní sucho.

Intenzivní zelené střechy

Střechy, které simulují terén. Musí se tam navézt větší množství zeminy, a tím pádem pěstovat různé plodiny a květiny jako na zahradě. Zemina funguje jako izolant. Zelená střecha nabízí i příjemný estetický zážitek pro lidi, kteří na ni mají výhled.

Jak si zařídit zelenou střechu?

Aby byl dům kvalitně zateplený, nestačí izolovat pouze střechu, ale i stěny domu. Tady mají stavitelé možnost vybrat z několika variant.

Rozdíl mezi kontaktním a provětrávaným zateplením

Kontaktní zateplení je u nás nejpoužívanější. Zateplovací materiály jsou většinou z polystyrenu nebo minerální izolace, jejímž základem je skelná vata. Desky se lepí na konstrukci domu a mechanicky přikotví. Teprve potom se aplikuje omítka. Pokud stavíte nový dům, máte projekt, kde projektant počítá s nejlepší možnou variantou pro daný dům. Pokud chcete izolovat starší domek, vždy se poraďte s odborníkem, protože co je dobré pro souseda, nemusí být dobré pro vás.  

Provětrávaná fasáda je vhodná pro budovy, které trpí vlhkostí. Může to být například starší dům postavený z kamene nebo starší domek s křivou zdí. V tomto případě kontaktní způsob není vhodný. Ten by spíš uzavřením vlhké stěny podpořil její další vlhnutí. Provětrávaná fasáda se vytváří tak, že se izolant umístí na stěnu, ale mezi stěnou a izolantem se vytvoří štěrbina, která nežádoucí vlhkost odvětrává.

Rostliny se dají vysadit i na střechy s mírným sklonem
Spustit audio

Související