Zemřel Pavel Pecháček. Řadu let stál v čele Rádia Svobodná Evropa
Ve věku 82 let zemřel v USA novinář Pavel Pecháček. Přes 12 let byl ředitelem a později prezidentem československého a českého oddělení Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda v Mnichově i v Praze.
Pět let take vedl československé vysílání Hlasu Ameriky ve Washingtonu. Pod jeho vedením obdržela Svobodná Evropa řadu vyznamenání od českých i zahraničních organizací.
Pecháček po ukončení střední školy pracoval jako pomocný dělník, po absolvování základní vojenské služby vystudoval DAMU. Po okupaci Československa v roce 1968 emigroval do západního Německa a začal pracovat pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa v Mnichově, kde byl jeho otec Jaroslav, ředitelem československého vysílání.
Jaroslav Pecháček byl také blízkým spolupracovníkem Ferdinanda Peroutky. V roce 1974 byl Pavel Pecháček kvůli krácení rozpočtu propuštěn. Poté se přestěhoval i s rodinou do USA, kde pracoval v Hlasu Ameriky.
Pecháček a Svobodná Evropa
V roce 1989 se opět vrátil do Svobodné Evropy, kde řídil české vysílání. V roce 1994 se od mateřské Svobodné Evropy oddělilo Rádio Svobodná Evropa (RSE). O rok později byla připojena k Českému rozhlasu 6 a Pecháček byl jmenován šéfredaktorem a zároveň prezidentem RSE.
Po odchodu do důchodu se usadil ve Washingtonu. V březnu 2004 byl zvolen předsedou Sdružení novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky.
Se stanicí Radio Svobodná Evropa je zkrátka jméno Pecháček pevně spojeno. Otec Jaroslav a syn Pavel v ní zanechali výraznou stopu. A právě o období Radia Svobodná Evropa ve spojení s Pavlem Pecháčkem je dokument Jany Davidové s názvem Svobodná Evropa v Praze.
Související
-
Když jsem komentoval přistání Američanů na Měsíci, některá slova jsem musel spolknout
Pozvali jsme muže, který je v rozhlase jako doma. Redaktorem tu byl od roku 1951. Souvislosti, které dokáže najít ve věcech na první pohled zcela odtažitých, nás m...
-
Největší strach v emigraci? Byl z veverky, vzpomíná novinářka Lída Rakušanová
Její hlas nám pomáhal přežít normalizaci. Poslouchali jsme ji na vlnách Svobodné Evropy. Z exilu domů se mohla vrátit až po listopadu 1989.
-
Novinářská senzace roku 1968 aneb Pražští novináři navštívili Svobodnou Evropu
Léto roku 1968 přineslo v Československu nebývalý závan svobody do sdělovacích prostředků. Otevřeně se psalo zejména o chybách uplynulých dvaceti let.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.