Žena vylákala ze seniorů peníze historkou o transplantaci ledviny, chrudimští policisté ji zadrželi

Žena vylákala ze seniorů téměř čtyřicet tisíc korun

Chrudimští policisté vyřešili případ okrádání seniorů. Pachatelka svým obětem nalhala, že někdo z jejich blízkých má vážné zdravotní problémy a rychle potřebuje peníze. Lest fungovala spolehlivě a škoda je několik desítek tisíc korun. Podobné krádeže se podle policistů prokazují jen těžko. Oběti si často dobře nepamatují tváře nebo důležité detaily.

„Pachatelka potkala poškozenou na ulici a řekla jí, že někdo z příbuzných byl zraněn a že mu chybí ledvina a bude nutná transplantace. Chtěla pět tisíc korun a nasměrovala poškozenou do nemocnice a ona že půjde na pojišťovnu a zaplatí, aby ledvina byla transplantována,“ popsal vyšetřovatel Lukáš Maier scénář, který se opakoval pořád dokola.

Zatímco vystrašení senioři spěchali do nemocnice, zlodějka měla čas se porozhlédnout po úsporách. A to se stalo nejméně pětkrát, dodává mluvčí krajské policie Markéta Janovská. „Podvody páchala na Chrudimsku, na Pardubicku, ve Vysokém Mýtě, Slatiňanech. Skutků, kterých se dopustila a ze kterých je obviněná, bylo pět s celkovou škodou zhruba čtyřicet tisíc korun. Žena je obviněna z trestného činu podvodu a porušování domovní svobody.“

Kriminalita v Pardubickém kraji. Kde bylo loni nejbezpečněji?

Policii se podařilo loni objasnit v Pardubickém kraji 66 procent případů

Policie České republiky zveřejnila statistiky o tom, kolik bylo v loňském roce u nás v regionu trestných činů, kolik se jich podařilo objasnit a jaké při nich byly způsobené škody.

Zadržená žena přitom záměrně cílila na starší lidi. „Pachatelka potkala náhodně oběť na ulici a měla dar výřečnosti, tak dokázala člověka natolik ovlivnit, že lidi jí uvěřili,“ říká Lukáš Maier.

Představa, že někdo blízký leží zraněný v nemocnici, byla velmi účinná. Okradení senioři si pak vůbec nedávali pozor, vysvětluje vyšetřovatel. „Skupina poškozených je velice zranitelná, jsou důvěřiví a tahle překvapivá zpráva, že někdo z příbuzných je zraněn, je uvedla do takového stavu zatmění, že pracovali přesně tak, jak pachatelka chtěla.“

Pro zadrženou ženu to není premiéra. Za podobné krádeže už byla v minulosti jednou trestaná. Tentokrát jí hrozí až tři roky za mřížemi.

Spustit audio

Související