Židovská čtvrť Zámostí je krásná v každé době

25. květen 2018

Vedoucí třebíčských informačních center a průvodkyně Dáša Juráňová pracuje v židovské čtvrti. „Vždycky je tam hezky. Ráno, když voní příroda podél řeky, když si můžete jít někam sednout. Každé období má svoje kouzelné okamžiky. Zima je nádherná, podzim, kdy se zbarví listí, ale krásně je i na jaře, kdy s kolegyní sledujeme, kdy přiletí čáp. Když tam je, tak je všechno v pořádku a můžeme začít,“ usmívá se host Dobrého dopoledne.

Letní dovolená je náš velký sen

„Musím přiznat, že ač bychom si dovolenou v letních měsících s kolegyněmi přály, tak to nejde. Léto patří turistům, s tím nic nenaděláme,“ krčí rameny Dáša Juráňová. Jako průvodkyně provází skupiny výletníků, turistů, školní výlety i seniory. Všechny láká třebíčská bazilika svatého Prokopa, která je společně s židovskou čtvrtí Zámostí zapsaná na seznamu světového a kulturního dědictví UNESCO. „Japonští návštěvníci dokonce mají itinerář svého výletu sestavený vyloženě podle památek ze seznamu UNESCO,“ usmívá se průvodkyně.

Největší nápor návštěvníků začíná v jarních měsících a trvá až do konce září. Kromě organizovaných skupin, které si prohlédnou konkrétní místa, nabízí město Třebíč v Zámostí bohatý program během celého roku. Na jaře je první akcí veselý židovský svátek Purim v březnu.

Při pietní akci přibývají v zemi Kameny zmizelých

V květnu se pak vzpomíná na oběti holokaustu. Během druhé světové války byli židovští obyvatelé Třebíče odvezeni do Terezína. „Před válkou zůstala po docela velkém osídlení jen asi třísetčlenná židovská komunita. Ve dvou transportech, které opustily Třebíč na konci května roku 1942, odjelo do Terezína 1371 lidí a odsud později do vyhlazovacích táborů. Dost často to byly celé rodiny i s dětmi. Velká většina pobyt v koncentračních táborech nepřežila, zůstalo jen 61 lidí z obou transportů, z toho Třebíče se týká asi dvacítka osob,“ uvádí Dáša Juráňová

Dáša Juráňová, Třebíč

Kromě programu město také postupně do země pokládá Kameny zmizelých za oběti nacistické perzekuce. Kámen se zasadí do dlažby a měděná destička na povrchu nese vždy jedno jméno člověka. Jména se vybírají podle toho, kdo v té čtvrti opravdu žil. „Kameny jsou před vchodem několika domů, na ulici Blahoslavově i na ulici Leopolda Pokorného, kdo se pozorně dívá, tak je najde,“ usmívá se Dáša Juráňová. „Kolegyně vytvořila mapku, kde jsou zakresleny a dají se podle ní najít.“

Zámostí, Ožižim a Šamajim

Dvě prázdninové akce mají podobné názvy, ale jiný obsah – Ožižim, neboli Oživené židovské město nás bere do historie, na ulici zní klezmer, hraje flašinet, stojí tam stánky s jídlem a místní průvodci jsou oblečeni v historických kostýmech. „Ožižim se koná v polovině července. Koho zajímá židovská kultura a historie více do hloubky, neměl by si nechat ujít šestidenní festival Šamajim plný přednášek, debat, ale také židovské hudby a tance. Šamajim začíná na přelomu července a srpna,“ zve do třebíčské čtvrti Zámostí Dáša Juráňová.​

autor: dak
Spustit audio