Zlatá svatba

Je máj, lásky čas. A co byste řekli, že teď udělám? Pozvu vás na zlatou svatbu do obřadní síně kolínské radnice a mám co dělat, protože manželé Syřínkovi už stojí přede mnou a já začínám svůj svatební projev na jejich zlaté svatbě!

Vážená paní, Evo Syřínková. Vážený pane, Jane Syřínku. Vážení manželé.

Před padesáti lety jste se v Kolíně, na této radnici a v těchto místech, rozhodli společně plout po řece života. A tak jste po obřadu nastoupili, už jako novomanželé, do své malé loďky a vypluli jste. Ani jeden z vás nemohl tehdy vědět, jak vaše loďka popluje řekou života. Ani jeden z vás nemohl vědět, kdo všechno k vám, na vaší loďku, přistoupí.

Uběhlo padesát let a vy, Evo, i vy, Jane, dobře víte, že vaše loďka, do které jste nasedli před padesáti lety, a ve které stále plujete, neztroskotala.

Vaše loďka už také dávno není malá – je z ní velká, pohodlná a bezpečná loď, která s vámi šťastně pluje po řece života padesát let, a už dávno na ní  neplujete sami.

V říjnu v roce 1971, se narodil váš první syn Honza a v srpnu, v roce 1978, se narodil Tomáš, váš druhý syn.

Zatímco Honza se oženil dvakrát a obě své manželky hodil, řečeno námořnickou hantýrkou, přes palubu, Tomáš se oženil s Petrou, a v březnu 2012 se posádka vaší lodi rozrostla o jejich syna Dominika.

A protože loď potřebuje občas někde zakotvit, pořídili jste si před třiceti lety v Dolních Chvátlinách, chaloupku se zahrádkou... pardon, chci říct, pořídili jste si  bezpečný přístav, který stále zvelebujete, protože kapitán lodi, Jan Syřínek, zastává ještě jednu důležitou funkci, díky které je známý v širokém okolí. Je totiž nejenom výborný kapitán, ale celé okolí ho zná i jako kutila Tima.

Ať jste vy dva, Evo a Jane, na lodi nebo v přístavu, zdá se, že se vám bouře i nepohoda vyhýbají. Možná i proto, že máte společné lásky, kterými je rodina a váš vnouček Dominik. Máte společné zájmy, například žolíky, máte rádi výlety, turistiku, společenské akce a koncerty.

Také luštíte rádi křížovky... a kolem křížovek to u vás občas zabouří. Když například Jan doluští křížovku, kterou si Eva schovávala „na potom“, to se pak blýská a hřmí! A pravděpodobně i Jan občas „zabouří“…

Teď mě napadlo, že byste oba mohli využít možnosti, která se vám dneska nabízí – a sice, až se vás zeptám, zda svému partnerovi slibujete  lásku a péči až do konce života – můžete říct, NE.

Ale vzhledem k tomu, že Eva je vám, Jane, na vaší lodi spolehlivou oporou a kromě mnoha svých předností také ráda vaří a peče úžasné buchty a koláčky, nedoporučovala bych vám to, a Evě také ne, protože málokterá žena má doma kapitána a ještě k tomu kutila Tima...

Paní Evo Syřínková a pane Jane Syřínku, před 50 lety jste učinili vzájemný slib manželské lásky a věrnosti. Dnes stojíte  na  tomto  historickém místě, abyste  svůj slib zopakovali.

Táži se Vás, pane Jane Syřínku, zda slibujete lásku a péči své manželce až do konce života?

ANO

Děkuji.

A táži se Vás, paní Evo Syřínková, zda slibujete lásku a péči svému manželovi až do konce života?

ANO.

Děkuji.

Evo a Jane, vaše loď pluje dál. Přeju vám šťastnou plavbu!

Spustit audio

Související