Znáte dobře Železné hory? Měli byste, stojí za to

Znáte nejkrásnější stromy Železných hor? Lidé je zasadili už ve středověku

Jejich stáří je fascinující. Stín poskytly už desítkám generací, lidé o nich vyprávějí legendy. Postát chvíli u mohutných kmenů památných stromů je zážitek. A také čest.

Správa Chráněné krajinné oblasti Železné hory pečuje o 25 památných stromů. Počet ale není konstantní, ochranáři se snaží objevovat nové stromy, spolupracují i s jejich vlastníky. Za posledních pět let vyhlásili tři nové památné stromy.

„Památné stromy Železných hor jsou většinou lípy, ať už srdčité nebo velkolisté, nemálo zastoupené jsou i duby, většinou letní. Můžeme se ale pochlubit také nádhernými jilmy drsnými na Přemilově a ve Slavíkově,“ dodává Veronika Čermáková z Agentury ochrany přírody a krajiny, která v rámci CHKO Železné hory pečuje o dřeviny.

Nejstarší lípa roste v Klokočově

V blízkosti přehrady Seč, na návsi obce Klokočov, určitě nepřehlédnete unikátní lípu. Říká se jí také Karlova lípa, Královská nebo Císařská. A právem také Tisíciletá lípa. Je to skutečně jeden z nejstarších žijících památných stromů v Česku. Stáří se odhaduje na 900 až 1000 let. Kdysi byla na kmeni lípy umístěná mosazná cedulka s tímto textem:

„Tisíc skoro let přeletělo přes moji hlavu a jsouc nejstarší v království, mohu vypravovat o slávě Žižkově a Jiříkově i o ponížení lidu svého po bitvě bělohorské. Stáří moje nechť zírá vstříc jen šťastným dnům příštích věků!“

Klokočovská lípa

Ve 14. století byla lípa už statným stromem. Podle legendy její stín zaujal i císaře Karla IV, když v roce 1370 projížděl okolo, a to z hradu na Lichnici k léčivému prameni do Modletína. Obvod Klokočovské lípy dosahuje devíti metrů. Není jednoduché ho změřit, kmen lípy je křivolaký a uvnitř je vyztužená dutina. V roce 2008 v anketě Strom roku dalo Klokočovské lípě svůj hlas 2700 lidí.

Lípa v Lipce

Lípy jsou odjakživa spojené s obcí Lipka u Horního Bradla. Nejznámější z nich se ale stala třicet metrů vysoká lípa poblíž zchátralého zámečku. Obvodem kmene, který se blíží devíti metrům, se řadí mezi pět nejvzrostlejších lip malolistých v Česku. Lípa v Lipce se v roce 2016 stala vítězem ankety Strom roku a rok po té Českou republiku zastupovala i v anketě Evropský strom roku 2017, kde získala 3. místo.

Lípa na Lipce u Horního Bradla

Lípa stojí v polovině cesty mezi hrobkou pánů Kustošů ze Zubří a Lipky a jejich zámkem. Na tomto místě se ve 13. století nacházela gotická tvrz. Právě s dokončením této stavby mohlo souviset také vysazení lípy, její věk tomu odpovídá. Původně byla lípa tzv. troják, ale jeden z kmenů se vylomil. Lípa ránu zacelila a opět se rozrostla. V současnosti má lípa dutý kmen rozdvojený na dvě části. Ty jsou zajištěné ocelovým lankem tak, aby nedošlo k rozetnutí stromu. Lípa na Lipce je aktivní strom a v dobrém stavu.

Největší mohykán

Žižkův dub u zříceniny hradu Lichnice na Chrudimsku patří k nejvýznamnějším památným stromům v Česku. Obvodem svého kmene se řadí mezi pět nejmohutnějších dubů v republice. Jeho stáří se odhaduje na 750 let, zasazení dubu mohlo souviset s dostavbou hradu Lichnice ve 13. století. „V plánech hradu z 15. století je strom u brány každopádně už zakreslený, “ vysvětluje Veronika Čermáková z Agentury ochrany krajiny a přírody ČR.

Žižkův dub na Lichnici

Žižkův dub je dub letní, výška stromu je 21 metrů, obvod kmene asi 920 cm. Okolo dubu ochranáři postavili malý plůtek. „Ne všem se možná líbí, ale protože je Žižkův dub výjimečný, musíme chránit jeho kořenový systém a kořenové náběhy tak, aby je lidé nesešlapávali. V horní vrstvě půdy, zhruba do 45 cm hloubky, se totiž nachází největší část kořenů, které zajišťují výživu stromu,“ dodává Veronika Čermáková.

Osudná schůzka pod dubem

Dub u brány do hradu musel být svědkem mnoha zajímavých událostí a historických okamžiků. A jak jinak, je opředený legendami. Z pojmenování dubu by někdo mohl usuzovat, že by snad někdy v jeho stínu mohl odpočívat slavný vojevůdce Žižka. Ten ale osobně na Lichnici nikdy nebyl.

Čtěte také

V 15. století získal hrad Mikuláš Trčka z Lípy. Z této doby snad pochází legenda, spojená s existencí Žižkova dubu. Vypráví, že majitel hradu Mikuláš Trčka musel náhle z Prahy cestovat do Vídně, podle jiné verze zase do Uher. Každopádně o tom chtěl informovat svoji manželku Kateřinu, a tak na Lichnici poslal zprávu.

Zprávu měl předat mladý rytíř Vilém. Když na Lichnici dorazil, do paní Kateřiny se hned zamiloval. Hradní paní byla ovšem zdrženlivá a Viléma posílala v jeho zájmu z Lichnice pryč. Přesto ale svolila ke schůzce na rozloučenou, a to u dubu poblíž brány. Prchlivý manžel Mikuláš Trčka se v tom okamžiku vracel na hrad a dvojici přistihl. Svoji choť Kateřinu nechal na Lichnici zazdít a rytíři Vilémovi dal setnout hlavu.

Spustit audio

Související