Žně bez kombajnu. V Nasavrkách budou Keltové slavit Lughnasad
Do Nasavrk na Chrudimsku míří keltské kmeny z celé Evropy. Budou tam slavit Lughnasad a děkovat zemi za úrodu, kterou poskytla. Festival je zároveň příležitost seznámit se s dávnými tradicemi, druidskými obřady nebo řemesly, při kterých se každý musel spolehnout jen na svoje ruce a šikovnost.
Lughnasad byl jeden z hlavních keltských svátků a je to vlastně rituál poděkování za úrodu. Z posledního snopu sklizeného obilí se vytvořila ženská figurína. Pokud byla úroda dobrá, měla podobu panny. Pokud byla špatná, měla podobu baby. Tento snop Keltové opatrovali až do jara a zrno vrátili zpátky do země. Účast na oslavách byla prakticky povinná, Keltové věřili, že si tím zajistí dobrou úrodu a dostatek potravy, a naopak, pokud by někdo chyběl, nečeká ho nic dobrého.
V Nasavrkách bude festival už pojedenácté. Hlavní letošní změna je místo. Doteď Keltové pokaždé obléhali okolí nasavrckého zámku, kde stálo tábořiště, řemeslné dílny, pódium pro kapely nebo aréna pro bojovníky.
Tohle všechno se tentokrát přestěhuje přímo do keltského skanzenu, který buduje sdružení Boii. Replika vesnice z mladší doby železné sice ještě není dokončená, hotové jsou masivní valy a opevnění a také dva z plánovaných šesti dvorců řemeslníků, ale pro návštěvníky by to vlastně měla být výhoda. Jedno z hlavních letošních témat je totiž právě stavitelství, takže kdo bude mít chuť, může si postavit vlastní kousek skanzenu - uplácat zeď z hlíny, nebo vyzdobit omítky malbami.
Pozvaných je asi 200 účinkujících z jedenácti zemí, dorazí spřízněné kmeny z Francie, Itálie, Polska nebo Španělska, zahrají rumunské a irské kapely. Lidé uvidí i výcvik římské legie, která přiveze obléhací katapult, pro děti je připravená aréna s „měkčenými zbraněmi“. V provozu budou pece na chleba i tavení železné rudy, zájemci si můžou projít celý skanzen s průvodcem. Komentované prohlídky začnou už dnes v 15 hodin a oslavy potrvají až do nedělního rána.
Lughnasad je prý také ideální příležitost pro snoubence, kteří chtějí mít stoprocentní jistotu, že to s partnerem klapne. Se svátkem je totiž spojená i tradice takzvaných manželství na zkoušku. Zkušební doba je do příštích oslav, tedy jeden rok, a pokud budou partneři spokojení, můžou vstoupit do regulérního svazku. Na Lughnasadu nebude problém najít druida, který by jednoroční manželství případně dokázal zařídit.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Předložila kritický audit a Válek ji obratem vyhodil. Za bývalou státní manažerku se teď postavil soud
-
Divokých 100 dní s Trumpem. Druhé období zahájil s nejnižší popularitou od dob Eisenhowera
-
Rodinná pouta a právník, který mluvil. Kauzu Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra šetří policie
-
Fotografie Trumpa se Zelenským ve Vatikánu byla zjevením z jiného světa, říká biskup Holub