Zubní kazy u batolat nejsou výjimkou. Může za to noční krmení a absence zubního kartáčku
O kvalitě zubů dítěte se rozhoduje ještě před jeho narozením. Velmi záleží na tom, co matka v době těhotenství jí a jak se cítí.
„Ve chvíli, kdy se prořeže první zoubek, hrozí první kaz, který se dokáže vytvořit velmi brzy. Dětská sklovina je zranitelnější než u dospělých a v prvním roce života dítěte se toho nechá hodně zanedbat,“ varuje pardubická dětská stomatoložka Šárka Klementová a pokračuje:
„Pokud má dítě kazy po prvním roce života, říkáme mu kaz raného kojeneckého věku. A máme dvouleté děti, které mají i osm kazů a do tří let jsou bez předních zoubků. Destrukce je tak velká, že je musíme vytáhnout,“ varuje stomatoložka. Proto nepodceňujte prevenci.
Čištění zubů není žádná raketová věda
Co můžeme udělat pro zdravé zuby dětí? Čistit od prvního zoubku a nekupovat přeslazené nápoje a přesnídávky. Největším strašákem dětských stomatologů je přemíra cukrů.
„Je to skutečně starost už od prvního zoubku. A ten se začne prořezávat kolem šestého měsíce věku dítěte. Na dobrou genetiku bych se nespoléhala. Základní pravidlo je, že čistý zub se nezkazí. Čištění není žádná raketová věda. Stačí malý zubní kartáček a vyčistit zuby dítěti každý den před spaním. A musíte být striktní. Je to pro jeho dobro. Začněte ve velmi raném věku, ať to dítě bere jako samozřejmost a opakující se zvyk,“ doporučuje Šárka Klementová.
Omezte noční kojení po prvním roce dítěte
Co nejčastěji způsobuje kaz? Podle stomatoložky Šárky Klementové je to noční pití čehokoliv, co obsahuje cukry. A může to být umělé i mateřské mléko.
„Zuby totiž v noci trpí tím, že mléko na nich ulpí a zaschne. A tím pádem zuby nejsou přirozeně omývané slinou a zubní kaz má dostatek času pracovat. Bakterie se živí cukry a kaz vzniká velmi rychle. Zvlášť, když dostane v noci novou nálož cukru v podobě dalšího kojení,“ popisuje Klementová a radí: „Po roce života už by dítě mělo chodit spát s vyčištěnými zuby a je dobré posouvat další kojení do ranních hodin.
Ovocné kapsičky vyměňte za nakrájené jablko
Přes den jsou podle stomatoložky největším strašákem jednoduché cukry, které jsou skryté v ovocných kapsičkách. Ty se sice tváří zdravě, ale bývá v nich příliš velké množství cukru. Děti si to pocucávají a to není dobré. Nejlepší je připravovat si výživy a přesnídávky doma a nekupovat ty průmyslově zpracované.
„Dejte dítěti raději nakrájené jablko a nedávejte vše v kapsičkách a šťávičkách. Lepší je, když si dítě ovoce a zeleninu zpracuje samo. A používejte k pití vodu, ne slazené nápoje. Se sladkou chutí seznamte dítě až naposledy. Nejdřív jim nabídněte méně atraktivní chutě. Sladkosti posuňte co nejdál a pak dávkujte s rozumem a s mírou,“ uzavírá pardubická stomatoložka Šárka Klementová.
Co je pro zuby batolete horší? Dudlík, nebo paleček v puse? Poslechněte si to v záznamu pořadu.
Mohlo by vás zajímat
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.