Zvířata v Bítovanech vyhlížejí návštěvníky. Jedna opice je ale chce okrást

30. duben 2021

Pauza byla delší než obvykle. K zimě se přidalo ještě nucené uzavření kvůli proticovidovým opatřením. Od 1. května ale mají v minizoo poblíž Chrudimi zase otevřeno.

Na podzim zažili provozovatelé nečekané uzavření. „Zvířata byla zvyklá na každodenní shon a předvádění se. Jedna opičí rodina to nesla dost těžce. Když jsme teď před jejím výběhem připravovali posezení pro naše návštěvníky, zvědavě viseli na mříži a pozorovali, co děláme. Zima bývá vždy pro zvířata dlouhá. Chudáci musí být většinou zavření vevnitř,“ lituje spolumajitelka malé zoologické Jana Blažková.

Od mňoukání ke zvěřinci

Bítovany jsou kousek od bydliště manželů Blažkových. „Kdysi se nám naskytnul k prodeji objekt, který nám učaroval svou velikostí, rozlohou, zasazením do vesnice. Proto jsme si tento objekt zamilovali a šlo se do toho úplně po hlavě. Manžel by rozšiřoval zoo dál, ale pozemek už je zastavěný voliérami. Těch 37 druhů zvířat na našem ranči je víc než dost.“

Výběh s lamami

Konkrétně opic mají 7 druhů, nejspíš nejvíc různých opic na jednom místě v celém kraji. „Mezi dětmi jsou nejvíc atraktivní. Pozor na opici Sissi, která krade. Když u ní budete stát a fotit si ji, tak je schopná vám ten telefon prostě ukrást,“ varuje s úsměvem Blažková.  

Celá minizoo má prapůvod v jedné kočce. „Aby jí nebylo smutno, pořídili jsme druhou. Pak na chatě bylo potřeba sekat kopcovitý terén. Místo ručního sekání jsme pořídili kozu, ovečku, lamu. Takhle jsme se dostali k chovu hospodářských zvířat.“

autor: Jakub Malý
Spustit audio

Související