Naše zahrady

Slepičí traktor i promyšlené zavlažování. Na zahradě u České Rybné sklízejí šťavnaté plody díky permakultuře

Permakulturní designérka Adéla Hrubá vybudovala u České Rybné na Orlickoústecku hektarový zelený ráj. Svou zahradu nazvala Na kopci. Zelenina se snoubí ve stejném prostoru s květinami a bylinami, všem to vyhovuje, vypadá to krásně, a je to většinou jedlé.

Adéla musí velmi důkladně vybírat takové druhy, aby si nepřekážely, naopak, aby si vzájemně pomáhaly. Její permakulturní zahrada je pečlivě promyšlený systém. Vše funguje bez chemických postřiků a hnojiv.

Zahradnice uchovává více než sedmdesát starých a vzácných odrůd „Spolupracuji s organizací Gengel, která uchovává staré a vzácné odrůdy. Mně se podařilo zachránit například druh zvaný fazol šarlatový. Semena jsem našla na půdě po prababičce,“ usmívá se zahradnice a ukazuje další výpěstky v podobě černých malin nebo rajče zvané Hanácké nejranější.

Gengel o.p.s. jako nezisková nevládní organizace usiluje o uchování starých, krajových, rodinných a podobných odrůd jako našeho společného kulturního dědictví. Ve spolupráci s dalšími dobrovolnými uchovateli nabízí Gengel tyto odrůdy veřejnosti.

Bez slepičího traktoru by to nešlo

Aby Adéla zvládla hektarovou zahradu, slepice jí pomáhají připravovat záhony k setí. Přehrabou půdu, odplevelí, pohnojí, vyzobou škůdce, a příští jaro se může opět bez práce sázet a set.

„Pozemek, na kterém hospodaříme, chceme předat svým dětem v ještě lepším stavu, než když jsme sem přišli. I to je jedna z myšlenek permakultury,“ vysvětluje zahradnice.

Zadržování vody je nezbytné

Sucho zasáhlo zahradu Na kopci opravdu citelně. „My jsme závislí na pitné vodě ze studny, nemáme tu žádný přívod vody z vesnice. Zachytáváme veškerou dešťovou vodu ze střechy do podzemních nádrží, využíváme ji na splachování a praní. Také ji zachytáváme do jezírka a z jezírka pak zavlažujeme díky dalšímu systému zahradu. Nejraději se dívám právě na jezírko, které změnilo celý ráz a atmosféru zahrady. Vodní hladina přilákala velké množství živočichů a rostlin,“ pochvaluje si Adéla Hrubá.

Zajeďte se podívat do Zahrady Na kopci mezi Českou Rybnou a Sopotnicí. Ale raději po domluvě s majitelkou. Najdete ji na Facebooku nebo si na webu prohlédněte síť ukázkových permakulturních projektů. Je tam popis zahrady v České Rybné i s kontaktem na Adélu Hrubou.

Spustit audio

Související

  • Prázdninové cesty k vodě

    Ve vedru se hodí zchlazení. A kde jinde než u vody. Český rozhlas Pardubice pro vás na léto připravil seriál o nejkrásnějších přírodních koupalištích v našem kraji.

  • Letní seriál: Ze Lhoty do Lhoty

    Kolik máme v kraji Lhot? Možná se budete divit, ale obcí a osad, které se jmenují Lhota nebo mají podobný název, najdeme v Pardubickém kraji přes dvacet.

  • Prázdninové rozhledy

    Do kopců se trmácíme proto, abychom si mohli užít ten slastný pocit při pohledu na svět pod námi. Pěkný rozhled po kraji, to je cíl mnoha z nás.

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.