Marek Mojžíšek
Vede programové řady Radiodokument, Člověčiny, eRko, speciální podcastové série.
Vystudoval divadelní režii na JAMU. Jako dramaturg připravuje Radiodokument na ČRo Vltava a podcastové série. Autorsky se pak podílí na cyklech Úžasné životy, Momenty a Návraty do minulosti, stejně tak jako na několika samostatných dokumentech.
Několik let pracoval pro aerolinky a díky tomu procestoval skoro celý svět. Zkušenost a možnost vidět, jak žije „druhá polovina světa“, ho nesmírně ovlivnila a obohatila. Ve volném čase se vrací k divadelní režii nebo tvoří audio dokumenty jako autor. Pokud zrovna není v rádiu, nejspíš je v kuchyni a vaří něco thajského nebo japonského. V rozhlase nejraději poslouchá cokoliv, co se věnuje historii, divadlu a opeře.
Všechny články
-
Největší sbírku klystýrů vlastní Jiří Maria Sieber. Přivedl ho k nim zájem o vojenskou historii
Lidé sbírají leccos. Například Jiří Maria Sieber, zakladatel Sudetského muzea, má kromě mnoha dalších předmětů zhruba 140 klystýrů.
-
První Češi na pólech: František Běhounek přeletěl, Miroslav Jakeš použil lyže, Josef Sekyra došel
V místě severního pólu není pevnina, ale pouze zamrzlé moře. Za prvního Čecha, který se nad ním ocitl, můžeme považovat Františka Běhounka.
-
Nejdéle používaná rozhlasová znělka se stále line českým éterem. Víte, kde ji můžete slyšet?
Pravidelné rozhlasové vysílání začalo na našem území v roce 1923. A jen o deset let mladší je nejdéle používaná rozhlasová znělka u nás.
-
Na jevišti musím být za sebe, nesmím se stydět říkat o sobě nejskrytější detaily, říká Jan Vlasák
Herec Jan Vlasák vzpomíná na své herecké začátky a složitou cestu k divadlu, na které se setkal s vynikajícími kolegy, kteří mu byli přáteli i rádci.
-
Za nejstarší pivovar je považovaný ten v Břevnovském klášteře
Pivo a kultura s ním spojená je jednou z výkladních skříní naší země. V dávných dobách se vařilo především v domácnostech, v malých dávkách a bylo hlavně doménou žen.
-
Nechtěl jsem dělat politické divadlo, pouze tvořit svobodně, říká Petr Oslzlý
Dramaturg a pedagog Petr Oslzlý vzpomíná na své divadelní začátky, připomíná jedinečnost Divadla Husa na provázku a ohlíží se za svou kariérou pedagoga a rektora JAMU.
-
Nejsušší a nejvlhčí místo překvapivě najdete ve dvou sousedících krajích
Přestože Česká republika není rozlohou nijak velká, rozdíly v množství dešťových srážek jsou i na jejím území výrazné. A překvapivě nejvlhčí i nejsušší místa spolu sousedí.
-
Nejvýkonnější jadernou elektrárnou u nás je Temelín. Záměr stavby pochází z roku 1979
Česko má dvě jaderné elektrárny – v Dukovanech a v Temelíně. Přestože jsou v té první čtyři reaktory a ve druhé pouze dva, jejich výkon je v součtu prakticky totožný.
-
Nejstarší zoologická zahrada je ta v Liberci. Druhou světovou válku přežila ve zbídačeném stavu
První zoologickou zahradou na světě byla ta ve vídeňském Schönbrunnu. Ovšem za C. a k. monarchie vznikla i nejstarší zoo na našem území. Najdeme ji v Liberci.
-
První pravidelné rádiové vysílání se na evropském kontinentu začalo ozývat z Československa
S takzvanou radiofonií se začalo experimentovat v druhém desetiletí 20. století. V roce 1922 ve Velké Británii vznikla společnost BBC, v Evropě o rok později Radiojournal.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »