Prázdninové rozhledy

Jedinečný přírodní výhled z hřebenu Železných hor

Prázdninové rozhledy nás zavedly z Třemošnice směrem na Žlebské Chvalovice, do mikroregionu Železné hory.

Přímo od silnice, před cedulí Žlebské Chvalovice, je nádherný výhled do Středočeského kraje. Na nejzajímavější místa nás zavedla Pavla Alvarezová z Informačního centra Třemošnice.

„Ty krásné výhledy tady máme díky hřebeni Železných hor. Je to vlastně takový přírodní výhled.

Naskytne se vám pohled na Protivanský kostelíček, který zbyl ve vesnici jako jediný. Říká se, že tam jsou pohřbeni Lichtenburkové,“ vysvětluje Pavla Alvarezová.

Pohledy do Středočeského kraje zaujmou

Přímo ze silnice uvidíte městečko na dlani Ronov nad Doubravou, kde se natáčel stejnojmenný film. Za Ronovem se už objevuje věž Čáslavi, Kutná hora, Žleby, a jako bystrozorové byste mohli tímto směrem dohlédnout až na Prahu. Pokud byste ale chtěli přece jen na rozhlednu, zajeďte si do blízkých Licoměřic.

Rozhledna na Kopečku v Licoměřicích

V centru Licoměřic uvidíte dřevěnou rozhlednu, která je soukromá. Manželé Bohuňkovi ji nazvali Rozhledna na Kopečku.

Pohled z Rozhledny na Kopečku v Licoměřicích

Postavili ji jen proto, aby návštěvníci mohli postoupit ještě o kousek výš, a jejich rozhled byl ještě hezčí. Nechali se inspirovat starou dřevěnou zvonicí ze 16. století v Licoměřicích, která vypadá jako její větší dvojče, a je z rozhledny dobře vidět.

Na rozhlednu si s sebou vezměte buřty

Už za dveřmi rozhledny nás čekalo překvapení v podobě roštu na opékání buřtů a dřevěného posezení. Buřty jsme bohužel neměli, tak jsme se vydali po schodech nahoru. Mezipatro vypadalo pro změnu jako malá klubovna s čalouněnými sedačkami. Prostě pohoda. A objevili jsme tam i knihu, do které zapisují návštěvníci své postřehy. Mimochodem samé pozitivní! Rozhledna není oplocená a je volně přístupná. Návštěvníkům slouží už jedenáct let.

Interaktivní mapa: Klikněte a vyberte si svůj prázdninový rozhled!

autoři: BRA , jsl
Spustit audio

Nejnovější zprávy

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.