Antisystémové strany posílil svojí brutální likvidací americké demokracie Donald Trump, který zároveň svým vstřícným vztahem k Rusku dodal munici domácím proruským politikům.
Babiš zaujímá k tažení Trumpa poněkud ambivalentní postoj. Po jeho zvolení nadšeně vykřikoval, že program ANO je totožný s programem Trumpa a on je nejlepší řešení pro Evropu a celý svět.
Dochází k absurdním situacím, když na setkání s generálním tajemníkem NATO americký prezident žoviálně žertuje o obsazení území jiného členského státu, což generální tajemník jen diplomaticky zamluví.
Nedávný projev premiéra Fialu naznačil změnu uvažování i na straně České republiky. Už není naší hlavní starostí boj proti Green Dealu, ale naše bezpečnost. Premiér ovšem zůstal na půl cesty.
To, co s Muskem nyní předvádějí a kam USA směřují, se liší od toho, co naši konzervativci vítali. Polehčující okolností je fakt, že to z demokratických politiků v Evropě nepředpokládal asi nikdo.
Z různých prohlášení premiéra vyplývá, že jeho plánem je mobilizovat tyto voliče představou návratu Andreje Babiše k moci, tak jako se mu před třemi lety podařilo získat většinu ve sněmovně.
„Ústavní soud rozhodně neříká, že musí o 14 procent vzrůst plat poslancům, senátorům nebo ministrům,“ řekl Jan Kysela, poradce prezidenta pro Ústavu a právní otázky.
Vládě nepomáhají ani statistická čísla. Ve druhém čtvrtletí rostl výkon ekonomiky méně, než se čekalo, ve srovnání s předchozím rokem jen o 0,4 procenta. Jde o jeden ze slabších výkonů v Evropě.
To, že dnes Andrej Babiš bez jakýchkoli zábran hovoří o „zeleném šílenství“ a „pitomosti EU, která nám pořád něco nařizuje“, je umožněno i špatnou pamětí domácích médií.
Pokus o atentát na předsedu vlády sousedního státu způsobil šok i u nás. Náhle jsme byli konfrontování s tím, jaké důsledky může mít vzrůstající agresivita a nesnášenlivost ve společnosti.
Firma Rabbit Trhový Štěpánov se obrátila na soud, který v předběžném opatření přikázal obráncům zvířat, aby ze svých webových stránek vymazali všechny fotografie a videozáběry, které tajně natočili.
Když dříve v Evropě protestovali zemědělci, nahnali většinou do ulic měst stáda ovcí. Když dnes protestují zemědělci, zablokují ulice traktory, jejichž cena začíná někde kolem dvou milionů korun.
Premiér se samozřejmě snaží prodat optimističtější statistická data jako zásluhu své vlády, je ovšem otázkou, zda mu to někdo uvěří. Vláda působí v poslední době značně pasivně.
Platformu My zemědělci, která pořádá pondělní blokádu, netvoří ani tolik sedláci, jako spíše různí dezinformátoři a politici spjatí s Rajchlovou politickou stranou PRO.
Nabízí se otázka, zda se Petr Fiala neinspiroval u své ideové souputnice, dlouholeté německé kancléřky Angely Merklové, která byla tendencí problémy vysedět - německy aussitzen - pověstná.
Míra naděje se dnes často převádí na ekonomické ukazatele. Přípravy na letošní Vánoce ale ukazují, že to přes všechny výsledky sociologických výzkumů s nedostatkem naděje nebude zdaleka tak zlé.