Od roku 2025 spolupracuji s Lucií Korcovou a Mikulášem Kroupou na pořadu Hlasy paměti.
Spolu s Mikulášem Kroupou připravuji také dokumentární cyklus Příběhy 20. století, který vzniká převážně na základě vzpomínek pamětníků nacismu a komunismu.
Od roku 1989 jsem pracoval v redakcích časopisů Střední Evropa a Babylon, též v Českém deníku a v Lidových novinách. V letech 1999-2005 jsem byl zaměstnán jako analytik domácí politiky a reportér v české redakci BBC. Dlouhodobě a pravidelně jsem přispíval do týdeníku Respekt, také do LN, Hospodářských novin a do Revolver Revue. Od roku 2006 působím v Českém rozhlase, jako scénárista jsem se podílel na řadě dokumentárních filmů (cyklus České televize Neznámí hrdinové - Pohnuté osudy). Od roku 2007 úzce spolupracuji se společností Člověk v tísni.
Všechny články
-
„Německou otázku musíme vylikvidovat.“ Benešův projev předznamenal odsun lidí z Československa
Druhá světová válka skončila, Německo prohrálo. Zatímco Češi a Slováci slavili svobodu, nad jejich německými krajany se začala stahovat mračna.
-
„Byla to sprostá vražda.“ Vzpomínky těch, jimž před 75 lety zasáhl do života proces s Horákovou
Od smrti národně-socialistické političky Milady Horákové uplynulo 75 let. Českoslovenští komunisté ji s podporou sovětských poradců zavraždili v Praze 27. června 1950.
-
Všichni to věděli a nikdo nás neudal. Příběh Vlasty Černé a patera Felixe Marii Davídka
Gymnaziální studentka (a mnohem později klinická psycholožka) Vlasta Černá se v roce 1950 podílela na ukrývání pronásledovaného katolického kněze Felixe Marii Davídka.
-
Hlasy paměti: Po roce 1945 nenastala éra svobody. Jednu propagandu vystřídala druhá
Na nacistickou propagandu plíživě navázala komunistická. Zapovězena byla třeba jakákoliv kritika Sovětského svazu.
-
Tři vraždy z Litoboře a Lhotek. Příběh Josefa Víta mladšího a dalších obětí „akce Teror Náchod“
Josefu Vítovi nebylo ještě ani deset let, když se stal svědkem dodnes nedošetřených událostí, které vedly k justiční vraždě jeho otce.
-
Hlasy paměti: Narativy propagandy
Emoční, cílená, zastrašující. Jaké nástroje používala nacistická a komunistická propaganda? A jak ovlivnila životy lidí v Československu?
-
BONUS: „Abychom zabránili tomu, aby se to stalo znovu.“ Historik popsal masakr na Švédských šancích
V červnu 1945 zastavily v Přerově dva vlaky. Jeden vezl vojáky československé armády, druhý karpatské Němce ze Slovenska. Skončilo to tragédií.
-
Odsouzeni k smrti. Příběhy věnované protinacistickým odbojářům, zejména Miloši Hájkovi
„Nevěřili byste, jak jsem zjistil u těch svých spolutrpitelů, jak po rozsudku smrti člověk začíná lpět na životě. Úžasně na životě lpět,“ říká odbojář Jan Maryška.
-
„Neuměli jsme česky a matka nám řekla, že když promluvíme, zabijí nás.“ Vzpomínky na poválečnou mstu
„Strašlivé vraždy. Trýznění lidí.“ „Masakr na lidech. Pomsta.“ „Dodnes si vyčítám, že jsem se jich nezastal.“ Tak vzpomínají pamětníci na poválečnou mstu Čechů vůči Němcům.
-
BONUS: Jako kdyby v květnových dnech vjel do lidí démon, vzpomínají pamětníci na jaro 1945
Krvavě potlačené povstání v Přerově, masakr v Javoříčku, česká odplata a násilí vůči Němcům. Květen 1945 přinesl na mnoha místech také smrt a zoufalství.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »