Češi v Británii. Jak se jim v ostrovní zemi žije tři roky po Brexitu?

17. duben 2024

Velká Británie v poslední době nevzkvétá. Shodují se na tom odborníci na ekonomiku a podle průzkumů také britská veřejnost. Přesto v ostrovní zemi i po Brexitu zůstává hodně lidí s českým pasem. Drtivá většina jich dorazila v posledních dvou nebo třech desetiletích za prací nebo partnerem. České velvyslanectví sice nemá přesnou statistiku, ale podle mluvčího Michala Žižlavského jistou celkem spolehlivou představu má na základě informací britských úřadů.

„Podle Britského statistického úřadu tady žilo v letech 2020 až 2021 zhruba 33 tisíc starousedlíků. To jsou Češi, kteří přišli do Velké Británie ve velkých migračních vlnách spojených s lety 1948 a 1968, a jejich děti, které mají dneska český pas,“ nastiňuje Žižlavský.

Čtěte také

„Pak je tady údaj takzvaného ‚EU Settlement Scheme‘, což je schéma registrace evropských občanů spojené s Brexitem. Podle něj bylo na území Spojeného království k dnešnímu dni asi 87 tisíc Čechů, kteří sem přicházeli od 90. let do dneška. Tím se dostáváme k číslu asi 120 tisíc Čechů v Británii,” dodává.

To by bylo takové už docela hodně velké české město. Jeho pomyslnými obyvatelkami jsou filmová producentka Lucie Wenigerová a historička Anna Hájková a právě ony jsou hlavními respondentkami. Vít Pohanka se jich ptá, co je v Londýně a potažmo v Británii drží a jak se jim v téhle v poslední době spíš churavějící zemi žije.

Poslechněte si v plné audioverzi pořadu Zaostřeno.

autor: Vít Pohanka
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.