Martin Fendrych: Petr Kolář není Martin Nejedlý. Ale to asi někomu vadí

13. prosinec 2023

Taková typická česká situace. Petr Kolář, poradce prezidenta Pavla pro zahraniční otázky, nemá bezpečnostní prověrku, jen tu nejnižší, „vyhrazené“. A hned je srovnáván s poradcem exprezidenta Zemana Martinem Nejedlým, jako by byli stejní.

Pojďme si to rozebrat. Nejedlý měl významné vazby na Putinovo Rusko, na zemi, která nás prohlásila za nepřítele a masakruje Ukrajinu. Kolář je člověk napojený na naše spojence.

Čtěte také

Jeho klientem je český zbrojařský holding Colt CZ Group, který před dvěma lety koupil ikonickou americkou firmu na výrobu ručních palných zbraní Colt v Hartfordu. Reputace Koláře mezi spojenci, v případě Coltu hlavně u Američanů a Kanaďanů, té akvizici zjevně pomohla. Jen tak mezi sebe cizí firmu nepustí.

Srovnávat západně orientovaného Koláře s Nejedlým je nesmysl. Kolář čtyřikrát získal bezpečnostní prověrku na tajné či přísně tajné (PT) informace. Jako náměstek ministra zahraničí musel mít nejpřísnější stupeň. Prověrky jsou ovšem poskytovány na omezenou dobu, poslední mu vypršela před 12 lety. 

Vazby s USA a Británií

Mezi lidmi panuje mylná představa o tom, jak se s tajnými a přísně tajnými informacemi nakládá. I kdyby Kolář měl platnou prověrku na PT, nemohl by si tajné dokumenty Hradu jen tak odnášet. Musel by si je vyzvedávat v tajné spisovně, musel by každé vyzvednutí podepsat. Kdyby tajnou informaci zneužil, vystavil by se trestnímu stíhání. Navíc prezident Pavel zastával druhou nejvyšší funkci v NATO a jistě význam tajných informací nepodceňuje.

Čtěte také

Petr Kolář před časem vyplnil žádost, aby získal prověrku na tajné či přísně tajné. Musel shromáždit řadu osobních materiálů. Musel počítat s tím, že se služby budou vyptávat v jeho okolí, jak žije, s kým se stýká, že budou dopodrobna kontrolovány jeho finance, že se pod mikroskop dostane jeho rodina a blízcí. Prověrka je mimořádně nepříjemný, dlouhý proces, který se zdaleka netýká jen jedné osoby.

Dá se předpokládat, že by ji – oproti Martinu Nejedlému – získal. Práce pro českou zbrojovku nemůže představovat překážku. Hrad ovšem rozhodl, že Kolář coby externí poradce prověrku nepotřebuje, i když o ni požádal. Národní bezpečnostní úřad by ji nevydal. Má totiž přesně popsané pozice, na které je potřeba. Prověrka na tajné či přísně tajné se nevydává, když není vyžadována na jedno z míst, kde bez ní nemůžete pracovat.

Martin Fendrych

Jak už jsem řekl, srovnání Koláře s Nejedlým je naprosto absurdní. Samozřejmě je správné, že Hrad a prezidenta hlídá přísný dohled médií i politiků. Tady to ale vypadá, že na Kolářovi zřejmě nejvíc vadí právě jeho výjimečné vztahy s klíčovými spojenci včetně Spojených států a Británie.

Stejně tak jako zřejmě vadí jeho naprosto jasný postoj k Rusku a Ukrajině. V zákulisí o něm někteří opoziční politici rozhlašují, že je agent CIA a zbrojařský lobbista. Velká škoda, že si o prověrku nemohl požádat.

A možná ještě poznámka: zbrojní průmysl bude Evropa strašně moc potřebovat, aby Rusy odstrašila.

Autor je komentátor Aktuálně.cz

Spustit audio