Analytik Šlerka: Stroj, nebo člověk? Text vytvořený umělou inteligencí za chvíli už nepoznáme. Autenticita bude nesmírně důležitá

20. prosinec 2023

Slovem roku se podle nejstaršího amerického slovníku stal výraz autentický. Editoři spojují častější vyhledávání tohoto slova s rozvojem umělé inteligence. Nakolik autentický náš svět ještě je? Jakým vývojem umělá inteligence prošla? A jakou roli bude hrát v každodenní práci studentstva? Datový analytik Josef Šlerka v audiozáznamu ještě přiblíží, jaké pohyby na tuzemském mediálním trhu přinesl rok 2023 či jakým směrem se bude ubírat vývoj sociálních sítí.

„Autenticita bude s rozvojem umělé inteligence čím dál důležitější. Zajímavé je, že i bez umělé inteligence jsme málokdy sami sebou. Vždycky jsme v nějaké roli, vždycky trochu hrajeme divadlo,“ uvažuje v pořadu Jak to vidí... datový analytik a vedoucí oboru Studia nových médií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy Josef Šlerka.

Člověk, nebo stroj?

Důvod, proč se autenticita masově zmiňuje v souvislosti s umělou inteligencí, je ale podle něj zřejmý.

Čtěte také

„Dnes už jazykové systémy dokážou vytvořit takový textový výstup, který je jen těžko rozpoznatelný od lidského výtvoru. Sice ještě cítíme, že věta není úplně přirozená, mílovými kroky se ale blížíme do okamžiku, kdy to nebudeme schopni poznat. V tu chvíli bude autenticita, tedy to, že budeme vědět, kdo to říká, nesmírně důležitá.“

Na technické úrovni jsou podle Šlerky pořád ještě možnosti, jak rozpoznat, kdo text vytvořil. V budoucnu to ale podle něj nepůjde vůbec. „Pár lidí, kteří budou mít opravdu jemný cit pro jazyk, asi zůstane. Pokud budou znát projev člověka dlouho předtím a uvidí něco, co je vygenerováno strojem, budou schopni to odhalit. Počítám ale, že stroje budou schopny udělat to samé, pokud budou mít dostatek dat. A popravdě řečeno, zase tolik dat, kromě dat o politicích, spisovatelích a novinářích, nemáme.“

Exploze umělé inteligence

Vývoj umělé inteligence přitom probíhá překotným tempem. „Je to trochu šílené. Mluvíme o roce, kdy na jeho začátku byla relativně ještě slabá GPT 3.5, a na jeho konci je obrovská exploze dalších a dalších nástrojů, včetně nástrojů na klonování lidského hlasu nebo generování videí z obrázků. Nástroje stojí pár dolarů a kdokoli s nimi může hned začít pracovat. A jestliže to na začátku roku vypadalo, že to bude ještě trvat dlouhou dobu, tak teď jsme svědky toho, že některé televizní stanice budou vysílat zprávy kompletně vygenerované umělou inteligencí včetně hlasů moderátorů.“

Umělá inteligence je pomocníkem i pro ty, kteří dosud zaostávali

Vedle toho, že tedy umělá inteligence umožňuje lidem dělat věci rychleji a efektivněji, díky čemuž mohou ve svých oborech lépe vynikat, stává se AI podle Šlerky i berličkou pro ty, kteří dosud zaostávali.

„Ti, kteří byli spíše podprůměrní, se najednou díky umělé inteligenci dostávají nad průměrnou úroveň. To znamená, že umělá inteligence může mimo jiné i obrovským způsobem zvýšit celkovou kvalitu všech výstupů, které dostáváme. Namátkou bych jmenoval třeba korespondenci státních úřadů, které jsou slohově nedostatečné, protože jsou kombinací pasivní agresivity a nedostatku empatie. A vlastně by stačilo, aby se člověk poradil s umělou inteligencí, jakým způsobem informaci člověku v tíživé situaci podat. Je to drobnost, život by to ale zpříjemnilo nám všem,“ dodává Josef Šlerka.

Spustit audio

Související