Flétnista Roman Novotný: Z toho, že mě přijali do České filharmonie, jsem byl úplně opařený

10. srpen 2012

Moderátorka Stáňa Lekešová přivítala vynikajícího českého flétnistu Romana Novotného.

Ten si už jako student odnesl z národních i mezinárodních soutěží řadu ocenění. Patří mezi ně například 1. cena v soutěži konzervatoří v Brně v roce 1987 či čestné uznání v mezinárodní soutěži Pražské jaro 1996. Svou rozsáhlou hudební činnost dělí Roman Novotný mezi orchestrální, komorní, sólové a pedagogické aktivity.
Je flétnistou České filharmonie a souboru Afflatus Quintet. Na pražské konzervatoři je profesorem flétnové hry. Za svou dosavadní kariéru se může pochlubit spoluprací s řadou renomovaných orchestrů jako například se Symfonickým orchestrem hlavního města Prahy, Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu nebo Capellou Istropolitanou.

Zahajovací koncert Pražského jara: Česká filharmonie, Vasilij Petrenko

Plicní údržba

Zdaleka ale neplatí, že lidé, kteří zasvětili svůj život vážné hudbě, dělají ve volném čase jen samé vážné věci. Roman Novotný prozradil, jaké má koníčky a jak nejraději odpočívá: „Ve volném čase, pokud si ho najdu, tak nejraději udělám něco absolutně kontrastního k muzice. To znamená třeba vyjet si na kolo. To je velkým relaxem. Také se snažím občas namočit do vody a plavat, protože pro mě, pro dechaře, je potřeba udržovat plíce a plavání je vhodný sport. A když není čas na nic jiného, tak si alespoň vyjdu na procházku, vypnu hlavu a svižnou chůzí se hodinku projdu.“

Česká filharmonie

Rodina plná neprofesionálních hudebníků

Stejně jako ke sportu, i k hudbě slavného chrudimského rodáka přivedla jeho rodina. „Myslím, že všechno to pramení od rodičů. Ačkoliv nikdo z naší rodiny není profesionální muzikant, tak muzika u nás pořád zněla. Babička zpívala, všichni členové rodiny mají hudební sluch, můj bratr má, řekl bych, ještě lepší dispozice než já, i když se hudbě nevěnuje.“

Byli to právě rodiče, kdo Romanu Novotnému vybrali za nástroj příčnou flétnu. Souběžně s tím zpíval do svých třinácti let i ve sboru, a jak říká, je tomu rád, protože zpívání s hrou na dechový nástroj velmi úzce souvisí. Následovalo studium na konzervatoři v Pardubicích, kde měl štěstí na skutečně kvalitního profesora Jaromíra Höniga, který se mu po celou dobu studia věnoval.

Česká filharmonie

Filharmonie: Tak trochu náhodný úspěch
Odtud to byl prý už jen krůček na pražskou Hudební a taneční akademii muzických umění (HAMU). Profesor Jiří Válek mu u přijímacích zkoušek tehdy řekl, že se právě koná konkurz na místo flétnisty do České filharmonie, a to Romanu Novotnému nebylo ještě ani 20 let. „Říkal jsem si, proč ne, vždyť všechen repertoár mám nastudovaný. No, a ono to vyšlo! Přiznám se, že jsem z toho byl úplně opařený. Vůbec jsem s tím nepočítal. Možná právě proto, že jsem do toho nešel s nějakým předsevzetím, tak asi došlo k jakémusi stavu uvolnění a na komisi jsem zapůsobil. “

Roman Novotný

Afflautus Quintet
Roman Novotný ale také stál u zrodu malého uměleckého souboru Afflautus Quintet. To bylo v roce 1995. „Tehdy jsme si vlastně s mým kolegou z České filharmonie řekli, že bychom chtěli založit nějaký soubor, aby to v něm nejen dobře hrálo, ale abychom si všichni rozuměli jako kamarádi. Museli jsme si udělat repertoár a začali jsme se připravovat na mezinárodní soutěž. Po půlroce práce jsme odjeli na ARD soutěž v Mnichově a podařilo se nám získat první cenu. To byl úžasný odrazový můstek.“

Pokud vás páteční povídání moderátorky Stáni Lekešové s fenomenálním českým flétnistou Romanem Novotným zaujalo, jeho celé znění si můžete poslechnout v našem audioarchivu. Dozvíte se také napří. jaký průběh měl koncert České filharmonie u protinožců, jaká nová skladba zazněla v podání Romana Novotného na letošním ročníku Pražského jara i co se skrývá za tajemným názvem Muramatsu.

autor: Eva Belzová
Spustit audio