Knihou knih se pro mě brzy stal jízdní řád Československých státních drah, říká Michal Špína

13. leden 2024

Ze své knihovny vybírá překladatel a kulturní publicista Michal Špína. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. Natočeno v roce 2023.

„Jízdní řády dnes čtou hlavně železniční nadšenci neboli šotouši, případně Rudišův Alois Nebel, ale pilně je studovali i Milena Jesenská a Franz Kafka ve snaze domluvit si schůzku,“ říká redaktor časopisu A2 a překladatel Michal Špína, který ovšem jako čtenář u jízdních řádů neskončil. „ Četla v nich i Anna Karenina, než se pod jeden vlak sama vrhla. A Mina Harker ze Stokerova Draculy je znala dokonce nazpaměť. Sám čtu jízdní řády přes třicet let, od doby, kdy jsem se naučil číst, a průběžně se snažím přijít na to, proč to dělám.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.