Liberecká nemocnice má jako první v Česku certifikát pro 3D tisk

17. červen 2025 09:10

Největší audioportál na českém internetu

Krajská nemocnice Liberec získala certifikát k 3D tisku implantátů | Foto: Jana Pavlíčková, Český rozhlas

Toto je další potvrzení vysoké úrovně nemocnice, myslí si o získání certifikátu k 3D tisku implantátů lékařský ředitel krajské nemocnice Liberec Tomáš Roubíček

Zhruba za 2 roky chce vedení Krajské nemocnice v Liberci začít s výrobou kostních implantátů. Umožní to technologie 3D tisku, kterou vyvíjí oddělení klinické biomechaniky. Jako první nemocnice v Česku získala KNL certifikát pro 3D tisk. V Evropě má podobný certifikát zatím 23 zdravotnických zařízení.

Umělé náhrady kostí pro operaci lebky, páteře, čelistní stomatochirurgii a řadu dalších oborů chce začít vyrábět Krajská nemocnice v Liberci. Kostní implantáty zatím zdravotnické zařízení z velké části nakupuje u firem, které se jejich výrobou zabývají.

Vlastní výroba celý proces zrychlí a také zlevní. Nemocnice ji bude moci rozjet díky certifikátu na 3D tisk, který získala jako první v Česku.

Představitelé Krajské nemocnice Liberec představili unikátní certifikát k 3D tisku implantátů, který nemocnice jako první v Česku získala

„3D tisk je fascinující a rychle se rozvíjející oblast. Posledních pět let technologie 3D tisku roste raketově,“ říká vedoucí oddělení klinické biomechaniky v liberecké nemocnici Lukáš Čapek. „Máme v tuto chvíli sérii tiskáren, které máme v laboratoři. Využíváme je napříč odděleními, primárně pro neurochirurgii, ale tiskneme pro traumatologii, ortopedii, obličejovou čelistní chirurgii, a hledáme samozřejmě nové indikace, kde bychom to použili,“ dodává.

Cestu teď nemocnici otevřel certifikát na 3D tisk, který získala jako 23. nemocnice v Evropě a první v Česku. „Snažíme se udržovat i trendy v rámci vědecké činnosti. 3D tisk je další z věcí, o které jsme si před deseti lety ještě vůbec nemysleli, že by se mohla v rámci zdravotnictví uplatňovat. A teď máme jako první nemocnice v republice certifikovaný 3D tisk. Pro mě je toto další oblast, která potvrzuje vysokou úroveň nemocnice,“ vysvětluje lékařský ředitel krajské nemocnice Liberec Tomáš Roubíček.

Díky certifikátu si nemocnice bude moci sama vyrábět kostní implantáty, které dosud nakupuje u externích dodavatelů. Začátky s kostními náhradami bez 3D tisku byly přitom pro nemocnici složité. „My jsme tenkrát ty kosti dělali tak jakoby na koleně, nasáhli jsme, tvarovali, přibližně tak, jak by měli být, ale ne vždycky to dopadlo podle očekávání. Ty tvary nebyly vždycky tak dokonalé,“ vzpomíná na dobu před 15 lety přednosta libereckého neurocentra Pavel Buchvald.

Časem podle něj bude možné tisknout i biologické tkáně. „Dokonce už byla implantována třeba ta nejsilnější tepna, která vede ze srdce, zvířeti a úspěšně. Čili to je budoucnost. Ne, asi úplně naše, protože to samozřejmě ještě bude podléhat dlouhodobým výzkumům, ale proč v nějakém horizontu několika let bychom se k tomu taky nedostali?,“ myslí si.

S výrobou kostních implantátů chce nemocnice začít po dostavbě Centra urgentní medicíny.

Z jakého materiálu budou implantáty v nemocnici tisknout? Poslechněte si reportáž.

Mohlo by vás zajímat