„Lituju, že jsem neměl šanci říct mu: Táto, tady jsem,“ svěřuje se syn Jana Wericha Jiří Werich Petrášek

25. červen 2015

Největší audioportál na českém internetu

Jiří Werich Petrášek s obrázkem svého otce, který pro něj vždycky byl a je oblíbeným hercem. „Dokonce jsem se s ním dvakrát v životě potkal na Kampě. Ale to jsem nevěděl nic a on zřejmě taky“ | Foto: Adam Kebrt, Český rozhlas

Host: pedagog, herec a dabér Jiří Werich Petrášek, syn slavného herce. Zavolejte mi Duhana. Kupuju rozhlas, nezapřel svého otce už na vrátnici. Moderuje Jolana Voldánová.

Ekonom, pedagog a občas i herec, dramatik, básník a dabér. A taky tajemstvím opředený syn Jana Wericha. Přežil mediální boom kolem své osoby a dnes už je se vším smířený. Proč nešel na vysněnou DAMU? O čem jsou jeho hry, které píše do šuplíku?

Na recepci Českého rozhlasu vstupuje bodrý muž. „Chci koupit budouvu Českého rozhlasu. Zavolejte mi ředitele Duhana,“ představuje se překvapené ostraze.

Jiří Werich Petrášek vyučuje komunikační dovednosti. „Komunikací se zabývám dlouhá léta. Je tam propojení s divadlem. Kantořina a herectví mají spoustu společného,“ říká a hlásí se tak částečně k odkazu svého biologického otce. Dozvěděl se o něm teprve nedávno.

Záhadný zdroj

Na veřejnost se informace dostala asi před pěti lety. „Otevřel jsem internet a četl: Objeven syn Jana Wericha. Redaktor mi řekl, že to má z výborně informovaného zdroje“, vzpomíná Petrášek. Později přišel na to, že to spousta lidí z okolí jeho adoptivní rodiny věděla. Ale všichni taktně mlčeli.

„Jak se to provalilo, dodnes nevím.“ To, že je nemanželským synem Jana Wericha, pro něj bylo příjemné zjištění. „Jen lituju, že jsem neměl tu šanci podat mu ruku a říct: Táto, tady jsem. Pojď, zahrajeme si spolu v nějakém filmu.“

Geny nezapře

Na tátu je hrdý, ale srovnávání rád nemá „Já jsem já.“ Na druhou stranu, geny nezapře. „Mám určitou nadváhu. Lépe řečeno, mám dobrou váhu, ale špatnou vejšku.“ Možná zdědil i podobu, která je zřejmá na fotografiích.

„Vždycky si vzpomenu na Květu Fialovou, která mi říká: Kocoure, nech si narůst fousy, ať vypadáš jako táta.“ Má po něm i humor a lásku k životu. “A ta moudrost? Věřím, že v příštích 20 letech se dostaví.“

Jan, nebo Jiří?

Když se Jiří Werich Petrášek dozvěděl, že je synem slavného otce, praly se v něm dva pocity. „Vykašlat se na to, nebo začít pátrat.“ Rozhodl se pro to druhé, takže dnes například ví, že se v prvním roce života jmenoval Jan. „Pak mi rodiče dali jméno Jiří.“

Budoucí král píše do šuplíku

Jak říká, nechová zášť za to, že skončil v kojeneckém ústavu. „Mě skvěle vychovali manželé Petráškovi.“ Tečka. Nechce to dál řešit. „Mě je dobře na světě a jsem šťastný člověk.“

Napsal dvě divadelní hry a knížku povídek. Miluje dabing, i když je těžký. Mezi jeho kumštýřské sny patří role krále v pohádce. „Něco jako hrál otec. Já bych ale Marušku nevyhnal.“

Co má mít dobrý ekonom? Proč nešel na vysněnou DAMU? O čem jsou jeho hry?

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

ze_světa_lesních_samot.jpg

Zmizelá osada

Koupit

Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.