Pacient nic šedého nevidí. Šedý zákal je degradace proteinů bílkovin, ze kterých je čočka tvořená, vysvětluje primář Martin Fučík

3. listopad 2022

Během života ztrácí naše oční čočka dokonalou průhlednost. Po 60. roce se zpravidla začíná kalit a vzniká šedý zákal. Jedinou možností, jak se ho zbavit, je operace. 99,8 operací šedého zákalu se daří bezproblémově vyřešit. Za jaké čočky si pacient musí připlatit? Může být nutná u šedého zákalu druhá operace? Je komplikací syndrom suchého oka?

„Pacient nic šedého nevidí. Dochází k degradaci proteinů bílkovin, ze kterých je lidská čočka tvořená. Celý život je čirá, ve vyšším věku začíná být zamlžená. Rozmazávají se třeba kontury, mění se barvy, to jsou ty příznaky, které šedý zákal přináší,“ vysvětlil Martin Fučík, primář operačních sálů a glaukomového centra oční kliniky Lexum.

Kdy je vhodné jít na operaci? „Dřív se říkalo, že by šedý zákal měl uzrát. Dnes doporučujeme operaci ve stadiu, kdy šedý zákal člověka obtěžuje v běžném nebo v pracovním životě. Šedý zákal je spíše choroba staršího věku. Ale nejsou výjimkou lidé kolem padesáti nebo padesáti pěti. Většinou se šedý zákal objevuje kolem 65 let.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.