Richard Hindls: Drtí nás inflace. Standardní ekonomické nástroje v nestandardních dobách ale nefungují

20. květen 2022

Míra inflace dosáhla v České republice 14,2 %. Jde o třetí nejvyšší číslo v rámci eurozóny. Jak vážná situace je? A proč standardní ekonomické nástroje selhávají? Ekonom Richard Hindls v audiozáznamu ještě zhodnotí plány nového guvernéra ČNB Aleše Michla, představí nový informační web Deštník proti drahotě a zamyslí se nad tím, jak může českou ekonomiku ovlivnit přijetí a integrace ukrajinských běženců.

„Situace, ve které se nacházíme, je poměrně složitá. Složitější o to, že vlastně všechno, co se děje, nemá ekonomické kořeny. Ať už to byl covid nebo teď válka na Ukrajině. Nic z toho nemá ekonomické příčiny, ale my všichni velmi silně a citelně ekonomické důsledky pociťujeme,“ hodnotí ekonom, statistik a emeritní rektor Vysoké školy ekonomické Richard Hindls.

Na jednu věc se ale podle něj zapomíná. I svět před covidem už na tom nebyl ekonomicky dobře. „Už někdy kolem roku 2018 neměla ekonomika daleko k recesi. Pak přišel covid a Ukrajina a už se v tom vezeme. Nikdo neví, jak to s covidem dopadne. A ani válku na Ukrajině, která je v tomto století naprostou šíleností, nikdo neočekával. Důsledky jsou nicméně velmi vážné.“

Ekonomické důsledky

Ekonomickým důsledkem pandemické situace byla zejména snaha rozhýbat ekonomiku. „Samozřejmě na nás dopadly vlivy z okolí, ale v konečném důsledku pandemie přivodila efekt, a sice pumpování peněz do ekonomiky. Přirozená snaha zachránit všechno, co se dá, spočívala v tom, že se pumpovaly peníze do ekonomiky, což se pochopitelně promítlo do vývoje inflace a cen.“

Čtěte také

Kdyby nebylo rusko-ukrajinského konfliktu, možná by se z toho dle mínění ekonoma dalo nějakým způsobem vybřednout. Bavili bychom se zřejmě o deficitech ve státním rozpočtu a o určité rozpočtové nezodpovědnosti. Nebavili bychom se ale o dalších dramatických věcech, jako jsou ceny plynu, nedostatek ropy nebo nejrůznější sankce, které samozřejmě dopadají na obě strany konfliktu. Průběh situace byl tedy vlastně vyvolán něčím, co je úplně mimo naše myšlení a chápání, nasčítaly se k tomu ale další ekonomické prvky.“

Jako třeba super hrubá mzda. „Od začátku to byl nesmysl, ale další nesmysl byl zrušit ji zrovna teď. Ona se měla zrušit před 10 lety nebo možná za tři roky. Ale zrušit ji teď, abychom napumpovali peníze do ekonomiky? Výsledkem je, že rozpočet utrpěl další díru ve výši 95 miliard.

Těžko predikovat

Jak z dané situace co nejlépe ven? „Myslím si, že děláme, co můžeme. Problémem je naprosto nepredikovatelná situace. My nevíme, jak dlouho to ještě bude trvat na východ od nás, nebo zda se to ještě nezhorší. My přesně nevíme, co se bude dít s inflací. Když se podíváme na výsledky, tak ta čísla jsou skutečně hrozná. Naše inflace je třetí nejvyšší v Evropě. Horší už je na tom jenom Estonsko a Litva.“

Čtěte také

„Samozřejmě máme standardní nástroje, to znamená nástroje měnové politiky, případně posilování a oslabování. Ale úplně nefungují. Když se podíváte na poválečnou situaci v Německu před nástupem Hitlera, tak tam standardní nástroje také nefungovaly. Standardní nástroje v těchto nestandardních dobách fungují prostě jenom velmi omezeně.“

Podle Richarda Hindlse nepřispívá ani nejednotnost Evropské unie, která odhaluje její slabost. „Jednou EU říká to, jindy zase ono. Rusko si našlo cestu pro svoji ropu směrem k Indii a směrem k Číně a už o tom vážně jedná. Takže i sankce, které nepochybně Rusko zasáhly, zasáhnou i nás. Není to prostě černobílé. Někdo si pomůže tak, někdo jinak. Jak to bude, ale předvídat nejde.“

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.