Rodinný rozpočet. Jak se vyhnout dluhům?

Pokud máte někdy prázdnou peněženku, chyba nemusí být jen v nedostatečném příjmu, možná postačí lepší hospodaření. Leckdy s tím mají problémy i velké země nebo banky a i ony mohou nakonec skončit bankrotem. Aby se to nestalo vám, zkusíme poradit, jak hospodařit s tím, co máte. Naším hostem je ředitel strategie finančně poradenské společnosti DataLife Petr Husák.

Určitě není dobré stresovat se od výplaty k výplatě. Ale jak tomu předejít? Jak si udělat ten svůj osobní domácí rozpočet?

„Položím vám protiotázku: kolik domácností v České republice žije od výplaty k výplatě? Je to 25 procent, tedy celá čtvrtina. Základní důvody jsou tři, ten hlavní – nedostatečná finanční gramotnost obyvatel. Za druhé si někteří lidé žijí nad poměry. Třetí důvod je, že si netvoří železnou rezervu. Je to trochu komplikované, protože se ve škole zpravidla nikdo neučí základům ekonomiky domácnosti. Lidé se to většinou učí od svých rodičů, a jestliže vás to oni naučí špatně, pak to taky vy děláte špatně.“

Obyčejný selský rozum nestačí? Máme přece na straně jedné nějaké výdaje, na druhé straně zase příjmy. Dát to do rovnováhy tak, aby příjmů bylo víc než výdajů, to by snad mohl zvládnout každý.

„Určitě ano, ale jednoduché to přesto není. Základní věc, pokud jde o finanční gramotnost, je využití produktů bank a pojišťoven. Tedy finančních institucí, které umožňují maximalizaci daňových úlev a státních dotací. Využívat státní dotace na maximum. Většina obyvatel tohle neví. Také existují kreditní karty, které v sobě mají nějakou refundační nebo slevovou složku, kdy obchodník vrací přes banku určité procento z uskutečněného obchodu. To také většina lidí nezná.“

Pak jsou ale ještě úvěrové a debetní karty, kde se toho moc nevrací.

„Tam se toho opravdu moc nevrací a hodně lidí se dostává do dluhových pastí právě v důsledku toho, že ve velké míře používají tyto slevové karty, kde se skoro nic nevrací, žádné refundační složky tam nejsou.“

Co třeba tolikrát diskutované sloučení půjček do jedné. Nabízí jej poměrně hodně bank, dá se tím něco vyřešit?

„Určitě bych to velice doporučoval. Jmenuje se to refinancování půjčky. Sloučením půjček do jedné klient ušetří na poplatcích tím, že je neplatí na třech-čtyřech půjčkách, ale pouze jedny. V současné době taky může získat nižší sazbu úroků. Takže refinancovat více půjček do jedné jednoznačně doporučuji.“

autor: dkf
Spustit audio