Seznamka 70. let připomínala Jáchyme, hoď ho do stroje

13. únor 2015

Tinder, Badoo nebo nově Tastebuds.fm. Přes tyto weby se dnes můžete seznámit a zamilovat na základě fotografií nebo třeba stejného hudebního vkusu. Svého potenciálního partnera přitom najdete během několika sekund. Výhody internetových seznamek využijí hezouni i introvertky. Před dvaceti lety dával páry dohromady obrovský sálový počítač a agentura Kontakt. Že byl stejně úspěšný, ne-li úspěšnější než dnešní aplikace, potvrzuje dvaašedesátiletý jaderný inženýr Jiří.

„V trafice v Karlových Varech jsme objevili dotazníky, které tou dobou putovaly, znali jsme je z časopisu Mladý svět,“ začíná vyprávění o své už pětatřicet let trvající lásce Jiří, „ty dotazníky byly na psychologickém základě. Bylo tam asi dvě stě otázek z nejrůznějších oblastí. Jakou máme představu o bydlení, o trávení volného času, o sexu i o kultuře.“

Jiří si pamatuje i konkrétní pikantní otázku: „Četnost pohlavního styku po svatbě“. Odpovědět nám na ni ale nechtěl, aby se jeho žena, se kterou je dodnes, nezlobila.

03315390.jpeg

Poté co byly dotazníky vyplněny a zhodnoceny týmem psychologů, odeslaly se do velikého sálového počítače v Horních Počernicích. Měl totiž nevyužitou kapacitu, která se zaplnila díky spojování osamělých srdcí: „Ten průběh v papírové formě silně připomínal scény z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje. Po třech měsících přišel seznam tří potenciálních partnerů na takovém tom širokém, perforovaném papíře z jehličkové tiskárny. Pak už bylo jenom na nás, abychom partnery zkontaktovali.“

Jiří přiznává, že hned při setkání se svou ženou měl pocit, že se znají už velice dlouho: „Tím dotazníkem a systémem to bylo ošetřené tak, že jsme si byli blízcí. Přitom ty ostatní páry mých známých vypadaly na první pohled naprosto neslučitelně. Ale žijí spolu šťastně až dodnes.“
Možná je škoda, že nemáme šanci takovou metodu zkusit.

Čtěte také

autor: Jonáš Zbořil
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.