Znamení:
Býk
Životní motto:
Vždycky je třeba obětovat něco, co chceš, kvůli něčemu, co chceš víc.
Co dělám v rozhlase:
V rozhlase pracuji jako externista. Snažím se posluchačům přiblížit něco málo z pokladů tradiční lidové kuchyně v Pojizeří a Podještědí, takové návody a recepty na kulinářské skvosty, které uměly naše babičky a prabáby vykouzlit z velmi jednoduchých surovin, dochucených kořením a bylinkami ze zahrádky.
Současně a před rozhlasem:
S libereckou redakcí Českého rozhlasu spolupracuji od roku 2016. Mým hlavním povoláním byla práce v Muzeu Českého ráje v Turnově, kde jsem pracovala jako ředitelka a etnolog. (Pozn. red.: do roku 2020, poté zůstala paní Jakouběová v muzeu jako zástupce ředitele a vedoucí oddělení, kurátorka sbírkových fondů etnologie a uměleckého řemesla.)
Vystudovala jsem dějiny umění a etnologii na Masarykově univerzitě v Brně. Věnuji se problematice lidové kultury Pojizeří, zejména studiu lidové architektury, obřadů a obyčejů. S touto tematikou připravuji scénáře pro výstavy a expozice, občas se mi podaří napsat a vydat knihu.
Co mě baví:
Volný čas, kterého mám čím dál méně, trávím se svou rodinou, zahradničením a putováním po zajímavých místech.
Všechny články
-
Červená řípa s barborkou
Našim babičkám pomáhaly jarní bylinky nejen léčit různé neduhy, ale taky byly vítaným zpestřením jídelníčku. Třeba taková barborka. Přidáme jeden recept z Vysocka.
-
Chlupaté knedlíky s chundelkou
V době předvelikonoční měly zvláštní postavení postní neděle. Ta v pořadí pátá má název - Smrtná. Ale vlastně bylo veselo. A my budeme vařit chlupaté knedlíky s chundelkou.
-
Žloutková majonéza
Majonéza se stala nedílnou a oblíbenou součástí našich jídelníčků. Pokud si chcete vyrobit majonézu doma, přidáváme recept z časopisu Česká hospodyně z roku 1907.
-
Anglická roštěná
Nahlédneme do vybavení městských kuchyní na začátku minulého století a ze stejné doby bude recept na anglickou roštěnou. Z časopisu z roku 1907.
-
Bábovka
První duben byl spojený s aprílovými žertíky. Jak se apríl projevil v kuchyni? Sladké bylo slané, kyselé bylo sladké, místo masa mrkev, nebo brambory, místo rozinek maso.
-
Babiččina bandoračka s cizrnou
Nahlédneme do kredenců našich babiček a dozvíme se něco o jejich hrncích. A v jednom z nich uvaříme babiččinu bandoračku s cizrnou.
-
Korunové koláčky na Družebnou neděli
Družebná neděle, nazývaná také Laetare, má svoje pevné místo jak v církevní liturgii, tak v lidovém prostředí. Naše babičky na ni pekly třeba korunové koláčky.
-
Kynuté švestkové knedlíky na jiný způsob
Možná vzpomínáte na výborné kynuté švestkové knedlíky od babičky. Podobné si budete moci připravit podle receptu, který našli Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření.
-
Telecí á la marengo
V kuchyních našich babiček mělo telecí maso výjimečné postavení, ale občas na něj došlo. Vladimíra Jakouběová a Jaroslav Hoření poradí, jak přippravit telecí á la marengo.
-
Dušená hovězí kližka podle Anny Drůbkové
Zkusíme dušenou hovězí kližku, tak jak ji budoucím hospodyním doporučovala autorka jedné z příruček pro začínající hospodyně Anna Drůbková.
Stránky
- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- …
- následující ›
- poslední »