Člověk je bytost, která potřebuje útěchu, říká Josef Vojvodík

6. duben 2024

Ze své knihovny vybírá teoretik a historik umění Josef Vojvodík. Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková. Repríza z roku 2020.

„Jakkoli se to může zdát banální, Babičku Boženy Němcové považuji stále za inspirativní a zvláštním způsobem fascinující,“ říká Josef Vojvodík. „Tento idylický epos české literatury se snaží překlenout a harmonizovat ostré protiklady, v nichž člověk existuje a které byly v první polovině 19. století často nesmiřitelné: rozpor mezi přírodou a městem, nadosobním zákonem a vlastní subjektivitou, rozumem a citem, snem a skutečností. Němcová v osobně těžké době vytváří Babičku jako idylickou fikci, která se snaží tyto rozpory harmonizovat. Jako by tušila, že člověk je bytost, která potřebuje útěchu, a možná víc než pomoc. Útěcha neodstraňuje příčinu, ale zlomí hrot bolesti.“

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.