Jane Goodallová. Sekretářka v pralese, která poznala šimpanze jako nikdo jiný
Jako první člověk studovala šimpanze v jejich přirozeném prostředí a během více než šedesáti let je poznala jako nikdo jiný. Mimo jiné zjistila, že používají nástroje, což ve vědecké obci způsobilo revoluci. Zvířata milovala odmalička a snila o tom, že je bude zkoumat přímo v Africe. Jenže okolnosti jí zprvu nepřály. Jane Goodallová se narodila 3. dubna 1934 v Londýně. V Anglii přetrvávaly silné pozůstatky viktoriánské éry, která dívkám předepisovala roli poslušné hospodyně.
Afrika je daleko a pro mladou dívku velmi nebezpečná. To slýchala Jane na každém kroku. Na vysokou školu rodina neměla peníze, a tak se několik let živila jako servírka a sekretářka. Až v roce 1957 ji kamarádka pozvala na farmu jejích rodičů v Keni. Jenže Jane chtěla víc. Navštívila Louise Leakeyho, slavného keňsko-britského antropologa a archeologa, který v Africe objevil řadu raných hominidů.
Získala důvěru skupiny šimpanzů
Jane se mu hned zalíbila a zaměstnal ji jako sekretářku. Dívka nadšeně souhlasila, aniž tušila, že Leakey s ní má mnohem větší plány. Věřil, že studium žijících lidoopů by mohlo poskytnout cenná data k jeho výzkumu raných hominidů. Jenže na terénní práci neměl čas. Jane se mu k tomuto účelu jevila jako ideální kandidátka.
Sehnal skromný finanční obnos a v roce 1960 ji poslal do národního parku Gombe v Tanzanii, kde se měla pokusit navázat kontakt s divoce žijícími šimpanzi. Po několika měsících se jí skutečně podařilo získat důvěru jedné skupiny a dostala se k šimpanzům tak blízko, jako dosud žádný jiný člověk.
Pomohla změnit pohled na lidoopy
Přelomové objevy na sebe nenechaly dlouho čekat. Jane zjistila, že šimpanzům je vlastní celá řada veskrze lidských emocí, že jedí i maso nebo že používají nástroje. Stala se rovněž svědkem jejich temné stránky, kdy se mezi sebou vraždili nebo praktikovali kanibalismus.
Jane Goodallová pomohla zásadním způsobem změnit pohled na lidoopy a sama se díky tomu stala mezinárodní ikonou, která budí pozornost kamkoli přijde.
Související
-
Cesta na prokletý ostrov. Stanislav Motl odhaluje záhadu spojenou i s autorkou Lvice Elsy
Pátrání Stanislava Motla po vědcích, kteří zmizeli na prokletém ostrově v keňském jezeře Turkana. Jak s příběhem souvisí Joy Adamsonová, tvůrkyně příběhu o lvici Else?
-
Když se s gorilami potkáte tváří v tvář, je to jeden z nejúchvatnějších zážitků, ví Miroslav Bobek
Mluví o gorilách jako o kamarádech. „Označení zvíře je u nich nesprávné. Ještě když jsem byl v rozhlasu, tak jsem o nich začal mluvit jako o trochu jiných lidech,“ říká.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.