Nejdřív dělali časopis jen dobrovolníci. Dnes je Malovaný kraj stálicí, vychází už 75 let

2. srpen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Eva Kovaříková, šéfredaktorka časopisu Malovaný kraj

Letos si připomínáme 75 let, kdy byl založen časopis zaměřený na folklor. Malovaný kraj a jeho modře rámovanou obálku většinou zdobí výjevy ze Slovácka, na tom posledním se vyjímají rozjuchaní muži v bílých košilích a slaměných kloboucích.

„Lidi mají zájem o folklor a také o místo, kde bydlí, hledají své kořeny. V dnešní době, kdy na nás z každého koutu skáče globalizace, tak je to to nejdůležitější, že si lidé uvědomují, kde žijí,“ přemítá nahlas Eva Kovaříková o tom, proč se časopis Malovaný kraj tak dlouho drží na výsluní.

Časopis vznikl v roce 1946 na popud Fanoše Mikuleckého, který stál u jeho zrodu. „První číslo vyšlo v Břeclavi a tehdy vyšel jako měsíčník pro národopis a vlastivědu a lidovýchovu moravského Slovácka. Jeho působnost byla zaměřena pouze na Podluží a ne na celé Slovácko. Časopis měl být časopisem lidovým a na jeho stránkách se vyskytovala zábava a poučení a hodně byl zaměřený na kroužky. Fanoš chtěl zachraňovat mizející slováckou kulturu. Protože časopis neměl peníze, tak ho ze začátku dělali dobrovolníci – zadarmo,“ vzpomíná jeho šéfredaktorka Eva Kovaříková.

Malovaný kraj má přes 700 jmen autorů, kteří – ať už obrazově nebo textově – přispěli anebo přispívají do časopisu. Dnes tento nekomerční a barevný časopis vychází jednou za dva měsíce a k dostání je kromě knihoven a obchodů také na novinových stáncích a na webu.

Co dostal Malovaný kraj k 75. narozeninám jako dárek? I to prozradí v rozhovoru Eva Kovaříková.

Týden s Malovaným krajem v pořadu Na pěknú notečku:

V pondělí 2. srpna bude hostem Jaroslava Kneisla redaktor Malovaného kraje Vojtěch Urbančík, v úterý Jan Káčer představí osvědčené rubriky časopisu, středa bude patřit v pořadu Na pěknú notečku „pozapomenutým písním“ z časopisu Malovaný kraj. Ve čtvrtek připomene Jan Kosík zakladatele Malovaného kraje Fanoše Hřebačku Mikuleckého. A v pátek si zalistujeme novým vydáním časopisu, který se věnuje národopisnému a vlastivědnému dění na Slovácku.

autoři: Lucie Hostačná , lop
Spustit audio

Související