Nejvíce bariér je v lidských hlavách, říká vozíčkář z Děčína

26. červenec 2022

Aleš Černohous je fotograf, grafik a peer-mentor. Peer-mentoring spočívá v pomoci lidem s poraněním míchy, kteří skončili na kolečkovém křesle, začlenit se do běžného života, doma i na veřejnosti, ve světě plném bariér.

Aleš skončil na vozíku po úraze, který utrpěl v parku. Nebylo to ale při romantické, oddychové procházce. Při pracovním pobytu v Anglii spěchal mezi dvěma zaměstnáními na přestávku domů. Byla tma, foukal silný vítr a pršelo.

Aleš se chránil deštníkem a byla to otázka vteřiny, kdy ležel na zemi přibitý stromem. „Byl jsem prostě ve špatnou chvíli na špatném místě,“ dodává.

Z rozhovoru Evy Bucharové s vozíčkářem Alešem Černohousem se dozvíte, proč si myslí, že lidé mají nejvíc bariér ve svých hlavách i to, kde se seznámil se svojí ženou a jakou radost jim dělají tři dcery.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.