Ota Pavel. Idylické dětství u Berounky. Jeho duševní zdraví poznamenala válka
Spisovatel Ota Pavel (rodným jménem Otto Popper) se narodil v roce 1930. Za tři roky nacisté v Německu drtivě vyhráli volby a Hitler začal dávat Židům najevo, že v Říši ani nikde jinde nejsou vítáni. Židem byl i Otův otec Leo Popper a Hitlerovy provokace vůči Československu sledoval s rostoucím znepokojením. Později byl Ota Pavel hospitalizovaný na psychiatrii. Zemřel na selhání srdce 31. března 1973.
Ota s bratry stihli zažít dobré časy, v nichž byl tatínek nejúspěšnějším prodejcem firmy Electrolux, a rodina žila v relativním dostatku. K tomu patřily i víkendové a prázdninové pobyty na přívoze v Luhu pod Branovem, kam Popperovi jezdili k rodině Karla Proška na letní byt. Pro Otu se stal přívoz i Branov sám obrazem idyly a celý život se tam vracel. Zamiloval si Berounku a propadl rybaření.
Válka přispěla k propuknutí duševní choroby
To vše skončilo s nacistickou okupací Československa. V roce 1943 dostali Otovi bratři Hugo a Jiří předvolání do transportu, rok nato byl do koncentračního tábora deportován i otec Leo. Všichni se naštěstí vrátili. Na Otově psychice ovšem zanechala zkušenost války bolestné stopy a patrně přispěla k propuknutí jeho duševní choroby, maniodepresivní psychózy.
I s ní dokázal ještě 2 roky pracovat jako sportovní novinář, než byl nucen odejít do invalidního důchodu. Během následujících sedmi let, kdy byl 16 x hospitalizován na psychiatrii, dokázal napsat a vydat nejen 5 knih reportáží a sportovních povídek, ale také dvě knihy líbezných vzpomínek na svého otce a na rybaření. Zemřel při poslední hospitalizaci v Bohnicích na selhání srdce ve věku 43 let.
Související
-
Úžasné životy: Ota Pavel podle Slávky Kopecké
Spisovatel Ota Pavel se zapsal do srdcí mnoha čtenářů a také rozhlasových posluchačů. Jak osobní setkání ovlivnilo spisovatelku Slávku Kopeckou a jaká poučení si odnesla?
-
Úžasné životy: Jiří Raška podle Františka Ježe
Důraz na perfektní kondici a tvrdý trénink vynesly Jiřímu Raškovi zlatou olympijskou medaili ve skoku na lyžích. Vzpomíná na něj jeho svěřenec František Jež.
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.