Rytíř Josef Menčík. Šumavský Don Quijote, který se ve zbroji a s halapartnou postavil nacistickým tankům

Největší audioportál na českém internetu

Poslední rytíř v Čechách Josef Menčík | Foto: Jens Auer, Unsplash, Licence Unsplash, ©

Příběhy z kalendáře: Poslední rytíř v Čechách Josef Menčík

Rytířství je nesmrtelný fenomén. Historky o železných jezdcích, ochotných padnout za vlast, Krista a čest, oslovují divoké povahy i romantické duše. K takovým patřil Josef Menčík z Dobrše v Pošumaví. Narodil se 14. března 1870 do rodiny domkáře. Časem si koupil obydlí v místní tvrzi a tvářil se, jako by původní sídlo rodu Koců vlastnil celé. A jako správný patriot nesl pomyslnou korouhev dál. Oblékal rytířskou zbroj a koňmo obrážel okolí.

Po podpisu Mnichovské dohody na podzim roku 1938 marně vyhlížel Blanické rytíře. Když se nedočkal, oblékl rytířskou zbroj, sedl na koně a vyjel na Bučinu. Místo, kde po odstoupení Sudet nacistickému Německu vznikla nová demarkační čára.

Podle pověsti o posledním českém rytíři se s halapartnou postavil na stráž jako obránce vlasti. Ozbrojené jednotky wehrmachtu ho považovali za místního blázna a nechali ho být. Od té doby má Josef Menčík přezdívku šumavský Don Quijote. Důkaz o jeho hrdinském činu neexistuje, ale to tehdy nebylo důležité. Je známo, že příklady táhnou.

autoři: Jan Kovařík , Tereza Stýblová , Veronika Boušová

Související

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.