Stalinův pomník na Letné. Největší skupinové sousoší v Evropě zbourali po sedmi letech

Pomník sovětského diktátora gruzínského původu Josifa Vissarionoviče Stalina v Praze byl svého času největším skupinovým sousoším v celé Evropě. Jeho autorem byl nadaný sochař a vášnivý motorista Otakar Švec. U nás i za hranicemi se proslavil bronzovou plastikou z roku 1924 s poetickým názvem „Sluneční paprsek“, zobrazující závodníka na motocyklu, který v plné rychlosti vybírá zatáčku.

Pomník začali stavět v roce 1952. Stavbu nezastavil státní bankrot, ani smrt Stalina. Necelý měsíc před slavnostním odhalením pomníku 1. května 1955 zvolil Otakar Švec dobrovolnou smrt. Monstrum bylo odstřeleno po pouhých sedmi letech na podzim 1962. Dnes na jeho místě stojí jen dutý sokl a na něm sochařský objekt Vratislava Nováka, zvaný Metronom.

Další Příběhy z kalendáře poslouchejte online na webu Dvojky nebo v aplikaci mujRozhlas.

autoři: Jan Kovařík , Monika Valentová , Petr Stančík
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.